Kontrola mechaniczną ręką za pomocą myśli. W USA blisko przełomu?

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2012 20:01

Dzięki naukowcom z Uniwersytetu w Pittsburghu sparaliżowana kobieta kontroluje mechaniczną rękę tylko za pomocą swoich myśli. Nad podobnymi badaniami pracuje kilka grup naukowców na całym świecie. Jak dotąd tak spektakularnych wyników, nie uzyskał żaden inny ośrodek.

Kontrola mechaniczną ręką za pomocą myśli. W USA blisko przełomu?

Andrew Schwartz, profesor neurobiologii z Uniwersytetu w Pittsburghu, stwierdził, że naukowcy byli zszokowani tym, jak szybko udało się pacjentce opanować te umiejętności. Jest nią 52-letnia Jan Scheuermann, od 10 lat sparaliżowana, nie kontroluje swojego ciała od szyi w dół. To skutek uszkodzenia rdzenia kręgowego - taki stan jest często efektem wypadku, na przykład na skutek pechowego skoku do wody.

Zaledwie dwa dni od rozpoczęcia treningu Jan była w stanie poruszać robotycznym ramieniem wprzód, do tyłu, na boki, do góry i w dół. W ciągu tygodnia nauczyła się kontrolować rękę na tyle, by być w stanie podnosić przedmioty i bezpiecznie odkładać je w inne miejsce.

W przyszłości naukowcy planują wyposażenie mechanicznego ramienia w sensory, dzięki którym Jan mogłaby czuć fakturę i temperaturę trzymanych przedmiotów. Ogromnym wyzwaniem jest także stworzenie bezprzewodowego systemu przesyłania impulsów. Na razie, by kontrolować ramię, Jan musi być cały czas podpięta kablami do komputera.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum