Kontakt z psami w dzieciństwie może zmniejszać ryzyko schizofrenii

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2019 14:30

Kontakt z psami przed 12. rokiem życia może zmniejszać ryzyko rozwinięcia się schizofrenii – sugerują wyniki badań zamieszczonych na łamach pisma „PLOS One”.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Badania naukowców z Johns Hopkins Children`s Center sugerują, że wczesny kontakt z psami od najmłodszych lat może przynosić korzyści zdrowotne, znacząco (o 24 proc.) zmniejszając ryzyko zachorowania na schizofrenię w wieku dorosłym.

Dr Robert Yolken z Johns Hopkins Children`s Center i jego współpracownicy ocenili populację 1 371 mężczyzn i kobiet w wieku od 18 do 65 lat, która składała się z 396 osób ze schizofrenią, 381 z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym i kontrolną grupą 594 osób.

Informacje na temat każdej osoby obejmowały wiek, płeć, rasę/pochodzenie etniczne, miejsce urodzenia i poziom wykształcenia rodziców (jako miernik statusu społeczno-ekonomicznego). Pacjentów ze schizofrenią i chorobą afektywną dwubiegunową rekrutowano z programów szpitalnych, dziennych i rehabilitacyjnych Sheppard Pratt Health System. Członkowie grupy kontrolnej zostali zrekrutowani z rejonu Baltimore i poddani badaniom przesiewowym w celu wykluczenia jakichkolwiek obecnych lub przeszłych zaburzeń psychicznych.

Wszyscy uczestnicy badania zostali zapytani, czy w ciągu pierwszych 12 lat życia mieli domowego kota lub psa. Ci, którzy zgłosili, że zwierzę domowe było w ich domu, kiedy się urodzili, byli uważani za wystawionych na kontakt ze zwierzęciem od urodzenia.

Naukowcy nie stwierdzili, by kontakt z kotami miał podobny wpływ na zachorowania na schiozofrenię czy chorobę dwubiegunową. Również psy nie wydawały się wpływać na chorobę afektywną dwubiegunową.

Badacze zastrzegają, że potrzeba więcej badań, aby potwierdzić te odkrycia, poszukać leżących u ich podstaw czynników oraz dokładniej określić rzeczywiste ryzyko rozwoju zaburzeń psychicznych. 

Więcej: naukawpolsce.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum