Konsorcjum Celon Pharma SA otrzymało dofinansowanie z programu STRATEGMED

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2015 13:09

Konsorcjum naukowo-biznesowe, którego liderem jest Celon 
Pharma S.A., w ramach programu STRATEGMED otrzymało dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) na rozwój innowacyjnego projektu: „Opracowanie nowoczesnych biomarkerów oraz rozwój innowacyjnego inhibitora kinaz FGFR stosowanego w terapii nowotworów”.

Konsorcjum Celon Pharma SA otrzymało dofinansowanie z programu STRATEGMED
Projekt CELONKO zakłada przedkliniczny i kliniczny rozwój nowego leku przeciwnowotworowego

 Projekt „Opracowanie nowoczesnych biomarkerów oraz rozwój innowacyjnego inhibitora kinaz receptora FGFR stosowanego w terapii nowotworów” (CELONKO) Celon Pharma poprowadzi w porozumieniu z czteroma konsorcjantami: Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, Wojskowym Instytutem Medycznym 
w Warszawie, Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.

Projekt CELONKO zakłada przedkliniczny i kliniczny rozwój nowego leku przeciwnowotworowego nacelowanego na receptory FGFR (ang. fibroblast growth factor receptors). W wyniku prac badawczo-rozwojowych zostanie uzyskany selektywny inhibitor drobnocząsteczkowy FGFR. Lek ten będzie mógł zostać wykorzystany w walce z nowotworami żołądka, pęcherza oraz w leczeniu płaskonabłonkowego raka płuca.

Kolejnym celem projektu będzie opracowanie testu diagnostycznego do identyfikacji pacjentów z aberracjami receptorów FGFR. Dzięki temu, możliwe będzie wyselekcjonowanie pacjentów, którzy odniosą największą korzyść z terapii spersonalizowanej opartej na selektywnym inhibitorze FGFR.

- Głównymi zaletami wyróżniającymi innowacyjny lek będzie nakierowany, profilowany efekt terapeutyczny oraz nieliczne skutki uboczne, czyli wszystko to, co stanowi nowatorskie rozwiązanie w terapii nowotworów - zapowiada Maciej Wieczorek, prezes Celon Pharma SA.

Do tej pory nie zarejestrowano inhibitorów kinaz FGFR, a opracowany przez Celon Pharma inhibitor FGFR jest bardziej aktywny i selektywny w badaniach na kinazach i wielu liniach komórkowych.

Całkowity koszt projektu wynosi 54,7 mln zł, z czego wartość dofinansowania ze strony Narodowego Centrum Badań i Rozwoju to 39 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum