PAP/Rynek Zdrowia | 09-05-2011 16:14

Konsola do gier wspomaga trening dzieci po amputacjach

Studenci Rice University w USA opracowali złożone z komponentów popularnej konsoli Nintendo rozwiązanie, które ułatwia trening adaptacyjny dzieciom po amputacjach, z zaburzeniami równowagi wywołanymi uszkodzeniami błędnika lub porażeniem mózgowym - poinformował magazyn Technology Review.

Studenci inżynierii i informatyki Rice University w USA wykorzystali w tym celu kontrolery do gier sportowych konsoli Nintedo Wii tzw. Balance Boards. Jest to platforma gimnastyczna na stopy, z czujnikiem nacisku, podłączona do konsoli bezprzewodowo. Aby uatrakcyjnić ćwiczenia, studenci napisali grę komputerową, wyświetlaną na dużym ekranie LCD przed urządzeniem.

Studenci chcą rozwinąć system umieszczając osobne kontrolery w poręczach, tak aby dzieci mogły samodzielnie uczyć się utrzymywania w każdych warunkach równowagi całego ciała. Poruszanie rękami zostanie wtedy wprowadzone do nowej wersji gry. Dodatkowo, jak uważa Technology Review, oparte o konsolę rozwiązanie jest łatwo rozpoznawalne i atrakcyjne dla dzieci.

Jedyną trudność sprawia im granie w grę przy pomocy jedynie balansu ciałem i użycia balance boards. Jak powiedział magazynowi jeden projektantów systemu, Matt Jones, konieczne było pokrycie platform akrylowymi znacznikami, aby dzieci wiedziały, że przy ich pomocy można sterować grą.

Według Technology Review projekt opracowany przez studentów z Rice University  jest jednym z najtańszych elektronicznych rozwiązań rehabilitacyjnych na świecie: studenci wykonali kompletny system za około 2 tys. USD. Dedykowany system tego typu kosztowałby placówkę rehabilitacyjną kilka tysięcy dolarów za samą podkładkę elektroniczną do balansu ciałem.

Rozwiązanie autorstwa studentów z Rice University, zostanie zainstalowane w połowie maja br. w Shriners Hospital for Children w Houston w Teksasie, gdzie przejdzie wszystkie testy sprzętu rehabilitacyjnego.