Konopie indyjskie, jak eliksir młodości

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 sierpnia 2009 17:40

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu, opierając się na wynikach badań przeprowadzonych na myszach twierdzą, że związki zawarte w konopiach indyjskich zwiększają tempo niszczenia kości u młodych zwierząt, a spowalniają u starszych.

Konopie indyjskie, jak eliksir młodości
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

By sprawdzić wpływ konopi na kości, naukowcy przeprowadzili doświadczenia na zmodyfikowanych genetycznie myszach. Wiadomo było co prawda, że konopie oddziałują na receptor w naszym ciele, mający wpływ na regenerację kości, ale nie było wiadomo, czy wpływ ten jest pozytywny.

Badania wykazały, że u młodych zwierząt podanie substancji naśladującej działanie związków czynnych w konopiach zwiększało tempo niszczenia kości. Jednocześnie ten sam związek zmniejszał tempo utraty kości u starszych myszy. Hamował też gromadzenie się tłuszczu w kościach, (co następuje u ludzi z osteoporozą).

Kierujący badaniami prof. Stuart Ralston zastrzega jednak, że wyniki te stanowią jedynie wstęp do dalszych badań.

Jak podaje Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii, co czwarty mieszkaniec Europy (71 mln osób w wieku 16-64) próbował marihuany lub haszyszu, a co dziesiąty (31 mln) używał konopi w ciągu ostatniego roku. Ale… W takich krajach, jak Czechy, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Słowacja, gdzie używanie konopi było bardzo rozpowszechnione, spada ich popularność.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze