PARP, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 13-02-2019 10:44

"Kompozyt kościozastępczy" z Lublina zdobędzie globalny rynek? Na razie otrzymał nagrodę

12 lutego 2019 r. kompozyt kościozastępczy FlexiOss firmy Medical Inventi S.A. otrzymał nagrodę w konkursie Polski Produkt Przyszłości. Inicjatywa promuje innowacyjne wyroby i technologie, które mają szansę zaistnieć na rynku krajowym i globalnym. Jest organizowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Preparat może znaleźć zastosowanie w chirurgii urazowej i ortopedii Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Jak informuje PARP, nagrodzony kompozyt to biomateriał, który po namoczeniu - np. w soli fizjologicznej, krwi lub osoczu - uzyskuje właściwości sprężyste. W trakcie operacji może być dokładnie dopasowywany - poprzez cięcie lub zginanie - do kształtu ubytku kostnego. Produkt, opatentowany już w Polsce i w Europie, może znaleźć zastosowanie w chirurgii urazowej i ortopedii.

Jak wyjaśnia cytowany przez PARP Maciej Maniecki, prezes spółki Medical Inventi, innowacyjną cechą kompozytu są jego własności hemostatyczne - poprzez wchłanianie krwi w miejscu operacyjnym zapobiega powstawaniu skrzepów. Maniecki dodaje, że może on również pełnić rolę nośnika leków przeciwbakteryjnych, a pacjentowi daje to możliwość prawidłowej odbudowy tkanki kostnej, małego ryzyka ognisk zapalnych, zakażenia i odrzutu.

Z kolei na łamach Gazety Wyborczej szef Medical Inventi zaznacza, że uczestnictwo spółki w międzynarodowych targach, w szczególności w targach Arab Health w Dubaju pod koniec stycznia 2019 r., pozwoliło zainteresować produktem przedstawicieli branży medycznej, głównie z rynków azjatyckiego i arabskiego. Zaznacza, że niebawem sztuczna kość zostanie zaprezentowana na targach Asia Health w Singapurze, największej tego rodzaju imprezie w Azji.

Preparat FlexiOss był już badany na zwierzętach, a w ramach eksperymentów medycznych i badań klinicznych podawano go też ludziom.