Komórki macierzyste nadzieją współczesnej medycyny
Co wiadomo o komórkach macierzystych? Jak się je wykorzystuje? Jaki mają potencjał, a jakie niosą zagrożenia? - na te i inne pytania udzielała odpowiedzi dr hab. Maria Anna Ciemerych-Litwinienko podczas wykładu "Blaski i cienie komórek macierzystych".

Jak podaje serwis Nauka w Polsce, prelegentka Festiwalu Nauki w Warszawie, kierownik Zakładu Cytologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, podkreśliła, że obecny stan wiedzy na temat komórek macierzystych stoi na bardzo wysokim poziomie, lecz droga, którą musieli pokonać naukowcy, aby go osiągnąć, nie była łatwa.
Dr Ciemerych przypomniała, że wszystko zaczęło się w 1981 r., kiedy po raz pierwszy udało się wyizolować kolonie mysich zarodkowych komórek macierzystych, zwanych komórkami ES (embryonic stem cells). Po tym odkryciu, za które Martin Evans otrzymał w 2007 r. nagrodę Nobla, lawina badań ruszyła. Kolejno uzyskiwano komórki macierzyste z zarodków ludzi (1998), naczelnych (2001) i szczurów (2008).
Współcześnie komórki macierzyste powszechnie wykorzystuje się w celu zrozumienia funkcjonowania genów, opracowywania modeli chorób i potencjalnych metod ich leczenia oraz testowania nowych farmaceutyków.
Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)