Komórki macierzyste nadzieją dla kardiologii

Autor: biotechnologia.com.pl/Rynek Zdrowia • • 16 października 2009 17:45

Bioinżynierowie z Uniwersytetu w Duke dowiedli możliwości regeneracji uszkodzeń mięśnia sercowego przy użyciu komórek macierzystych.

Seria badań, wykorzystujących embrionalne mysie komórki macierzyste, posłużyła do stworzenia trójwymiarowej „łatki” która może być wykorzystana do uzupełnienia ubytków i uszkodzeń serca. Ponadto, nowo powstała tkanka, zbudowana z komórek mięśnia sercowego – kardiomiocytów zachowuje swoje naturalne, podstawowe cechy funkcjonale – zdolność do kurczliwości oraz przekazywania impulsów elektrycznych.

Naukowcy wyhodowali komórki w środowisku maksymalnie zbliżonym do panującego w naturalnych tkankach. Komórki zostały okapsułkowane w żelu fibrynowym zapewniającym ich wsparcie strukturalne i mechaniczne i jednocześnie pozwalające im przybrać odpowiednią trójwymiarową strukturę. Niezbędnym do ich wzrostu okazała się również obecność pomocniczych komórek – fibroblastów, które stanowią około 60 proc. wszystkich komórek składających się na ludzkie serce.

Obecność fibroblastów stworzyła odpowiednie środowisko odżywcze dla hodowli kardiomiocytów w formie dokładnie takiej, jaką spotyka się w naturalnych tkankach.

Naukowcy zaznaczają, że to dopiero początek drogi i czeka ich jeszcze wiele pracy nim takie właśnie „łatki” będą mogły być wszczepione do ludzkiego serca. Dlatego też, w najbliższym czasie planują przeprowadzenie testów z wykorzystaniem komórek macierzystych innych niż embrionalne, w stosunku do których istnieje mniej kontrowersji tak pod względem naukowym jak i etycznym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum