Komórki macierzyste mogą pomóc w leczeniu udaru mózgu

Autor: Wiadomości 24/Rynek Zdrowia • • 04 września 2011 09:07

Zakończył się pierwszy etap testowania zastosowania komórek macierzystych w odbudowywaniu tkanek mózgu uszkodzonych po udarze. Uczeni ocenili go pozytywnie.

Komórki macierzyste mogą pomóc w leczeniu udaru mózgu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badania nad zastosowaniem komórek macierzystych w leczeniu uszkodzeń mózgu zostały zapoczątkowane w 2001 przez amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Alberta Eisteina w Nowym Yorku. Śledzili oni reakcje mózgu szczurów po implantacji komórek macierzystych w miejsca uszkodzone przez udar.

Naukowcy wykorzystali właściwość komórek macierzystych, którą jest możliwość przekształcenia w dowolny typ tkanki. Z założenia komórki te miały przeistoczyć się w zdrowe neurony i uzupełnić ich ubytek spowodowany chorobą.

Przewidywania uczonych potwierdziły się, komórki rozwijają się w wyspecjalizowane neurony. Co więcej, neurony tworzyły nowe połączenia w mózgu w ciągu 3-6 tygodni od implantacji. 
Naukowcy obawiali się jednak, że implantowane komórki macierzyste nie przetrwają przez dłuższy czas w organizmie.

Wątpliwości te rozwiały badania przeprowadzone w Szkocji. Jak już informowaliśmy, zespół z Południowego Szpitala Generalnego w Glesgow, kierowny przez prof. Keitha Muira podał, w ubiegłym roku, komórki macierzyste starszemu mężczyźnie po udarze.

Ilość przeszczepionych komórek była niewielka, co pozwoliło na sprawdzenie, czy metoda ta nie jest szkodliwa dla ludzi. W ciągu roku takiemu eksperymentowi poddanych zostało dwóch kolejnych pacjentów. Ich stan ich uległ poprawie.

Naukowcy planują podanie w ciągu kolejnych lat większej ilości komórek macierzystych dziewięciu osobom.

Więcej:http://www.wiadomosci24.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum