Komisja Europejska: pacjenci uzyskają dostęp do wyników badań naukowych

Autor: Europa.eu, DKX/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2010 09:57

Obywatele UE uzyskają bezpłatny dostęp do prac i artykułów naukowych, m.in. z zakresu medycyny, finansowanych z pomocą środków unijnych.

Komisja Europejska: pacjenci uzyskają dostęp do wyników badań naukowych

Zapewni to uruchomiona przez Komisję Europejską na Uniwersytecie w Gandawie (Belgia) infrastruktura swobodnego dostępu do badań europejskich OpenAIRE (Open Access Infrastructure for Research in Europe).

Darmowa strona internetowa OpenAIRE ma zapewnić wgląd online w całą sieć otwartych katalogów służących udostępnianiu rezultatów badań naukowych przeprowadzonych dzięki grantom unijnym udzielonym w ramach siódmego programu ramowego (7PR) oraz za pośrednictwem Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN).

Pozwoli to m.in. chociażby pacjentom cierpiącym na rzadkie choroby śledzenie ostatnich postępów badań nad ich schorzeniami, a lekarzom i innym badaczom – błyskawiczne informacje o istotnych osiągnięciach w ich specjalizacji.

W około 25 tys. niezależnych, recenzowanych przez naukowców czasopismach i zbiorach będących owocem konferencji tematycznych, co roku publikuje się na świecie około 2,5 mln artykułów naukowych. Dotychczas w otwartych, darmowych katalogach lub w bezpłatnych, ogólnodostępnych periodykach udostępniano jedynie 15-20 proc. tych publikacji.

Zgodnie z zasadami udzielania grantów 7PR naukowcy korzystający z funduszy UE będą odtąd zobowiązani do przedłożenia pełnej treści swoich publikacji badawczych w powszechnie dostępnej wirtualnej bibliotece.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum