Komary kontra... malaria

Autor: Insect Molecular Biology/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2010 10:00

Ślinianki genetycznie zmodyfikowanych komarów są zdolne do wytwarzania szczepionki przeciwko malarii; tak twierdzą japońscy naukowcy.

Naukowcy z Jichi Medical University, pracujący pod kierunkiem prof. Shigeto Yoshida twierdzą, że ślinianki zmodyfikowanego genetycznie komara wytwarzają szczepionki przeciwko malarii. Przeprowadzili eksperyment na myszach, podczas którego sprawdzili, że możliwe jest również aplikowanie szczepionki za pośrednictwem śliny podczas ukąszenia przez zmodyfikowanego  komara.

Okazało się, że ugryzienie komara skutkuje włączeniem się ochronnej odpowiedzi ze strony układu immunologicznego, wzrostem liczby przeciwciał, a ciągłe narażanie się na kolejne ukąszenia powoduje utrzymywanie się wysokiego poziomu odporności na malarię.

Shigeto Yoshida uważa, że badania te mogą być wykorzystane w przyszłości do stworzenia strategii walki z malarią na świecie, ponieważ szczepionka pozwoli na kontrolowanie insektów, odpowiedzialnych za przenoszenie choroby.

W jego opinii, badania mogą zostać w przyszłości wykorzystane do stworzenia nowej strategii w walce z malarią, na którą ciągle nie ma skutecznej szczepionki.

Naukowcy, którzy swoje obserwacje opublikowali na łamach brytyjskiego periodyka Insect Molecular Biology,  obawiają się jednak barier, które mogą utrudnić powszechne wykorzystanie komarów do walki z malarią, w tym m.in. braku możliwości kontrolowania dawek tak aplikowanej szczepionki oraz akceptacji przez społeczeństwo występowania w przyrodzie zmodyfikowanych genetycznie komarów.

Każdego roku malaria zabija od 1 do 2 milionów ludzi. Jej ofiarami są przede wszystkim dzieci z Afryki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum