Kolejne dowody na wszechstronność działania witaminy C

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 września 2009 12:56

Witamina C przyspiesza gojenie ran i chroni DNA komórek skóry przed uszkodzeniem - wykazały badania brytyjsko-portugalskie.

Kolejne dowody na wszechstronność działania witaminy C
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Autorzy pracy na łamach pisma „Free Radical Biology and Medicine” są głęboko przekonani, że może one mieć istotne znaczenie m.in. dla przemysłu kosmetycznego. Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Leicester oraz portugalskiego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej sprawdzali działanie witaminy C na komórkach skóry o nazwie fibroblasty. Są one położone głębiej pod naskórkiem, w warstwie tzw. skóry właściwej.

Komórki w hodowli były podane długotrwałemu działaniu pochodnej witaminy C o nazwie 2-fosforan kwasu askorbinowego.

Okazało się, że związek ten może przyspieszać proces gojenia ran, gdyż pobudza fibroblasty do podziałów i migracji w miejsce uszkodzenia tkanki. Zwiększa też zdolności fibroblastów do naprawiania potencjalnie groźnych uszkodzeń DNA.

Dotychczas wiadomo było, że witamina C może chronić DNA przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Jak przypomina jeden w autorów pracy Tiago Duarte, te aktywne cząsteczki powstają w skórze m.in. pod wpływem promieniowania UV. Dlatego, zbyt długie opalanie się powoduje nie tylko poparzenia słoneczne, ale też przyspiesza starzenie i zwiększa ryzyko raka skóry. Witamina C, jako przeciwutleniacz, wyłapuje i neutralizuje wolne rodniki.

Teraz okazuje się, że przyczynia się ona do ochrony skóry również na dwa inne sposoby - poprzez stymulację gojenia ran oraz udział w usuwaniu uszkodzeń DNA.

Zdaniem naukowców, odkrycie to może przyspieszyć rozwój nowych metod leczenia obrażeń i nowotworów skóry. Będzie też mieć znaczenie dla przemysłu kosmetycznego. Ciekawe, czy odkrywca kwasu askorbinowego Albert von Szent odbierając w 1937 r. nagrodę Nobla za to dokonanie przewidywał takie zastosowanie witaminy C?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze