Kobiety mają więcej pożytku z aktywności fizycznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2009 09:41

Ćwiczenia lepiej wpływają na pracę serca kobiet niż mężczyzn - wynika z najnowszych amerykańskich badań, o których informuje pismo

Wiele wcześniejszych badań wskazywało, że regularna aktywność fizyczna wywołuje korzystne zmiany w stężeniu cholesterolu we krwi, przez co może obniżać ryzyko chorób układu krążenia.

Z najnowszej pracy naukowców z Uniwersytetu Północnej Karoliny w Chapel Hill oraz Collegium Medycznego Baylora w Houston (w stanie Teksas) wynika natomiast, że efekty te widać wyraźniej u kobiet. Badacze przeanalizowali dane zbierane przez 9 lat w grupie 8.764 kobiet i mężczyzn w średnim wieku (od 45 do 64 roku życia) w ramach szeroko zakrojonego studium nad czynnikami ryzyka miażdżycy tętnic.

Okazało się, że u wszystkich osób, które w okresie badań zwiększyły poziom swojej aktywności fizycznej o równowartość 1 godziny łagodnych ćwiczeń lub 0,5 godziny ćwiczeń umiarkowanych wzrósł poziom „dobrego” cholesterolu (HDL). U osób rasy białej - obniżył się też poziom trójglicerydów, tłuszczów, które tak jak cholesterol mogą się przyczyniać do rozwoju miażdżycy.

Jednak znaczący spadek poziomu „złego” cholesterolu (LDL) odnotowano tylko u kobiet, a szczególnie u kobiet po menopauzie oraz kobiet rasy czarnej. Natomiast całkowite stężenie cholesterolu obniżyło się znacząco tylko u Afro-amerykanek. Jak spekulują naukowcy, zaobserwowane różnice między płciami mogą mieć związek z hormonami płciowymi. Z kolei podłożem różnic między rasami mogą być czynniki genetyczne. Wymaga to jednak dalszych badań.

Autorzy podkreślają też, że wyniki ich pracy dotyczą jedynie osób zdrowych i nie mogą być uogólniane na osoby z cukrzycą albo zażywające leki na obniżenie cholesterolu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum