Kilka godzin dziennie przed telewizorem to kłopoty z poruszaniem się na starość

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 02 września 2017 13:53

Osoby po 50. roku życia, które spędzają przed ekranem telewizora ponad pięć godzin dziennie, a na aktywność fizyczną poświęcają mniej niż trzy godziny, są trzykrotnie bardziej narażone na przyszłe trudności w poruszaniu się - ostrzegają naukowcy.

Kilka godzin dziennie przed telewizorem to kłopoty z poruszaniem się na starość
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ich wnioski z badań ukazały się na łamach "The Journals of Gerontology, Series A: Biological Sciences and Medical Sciences".

Naukowcy z George Washington University przeanalizowali dane dotyczące ponad 318,7 tys. kobiet i mężczyzn od 50. do 71. roku życia. W momencie rozpoczęcia badań (lata 1995-1996) u żadnego z uczestników nie stwierdzono problemów zdrowotnych. Gromadzone dane dotyczyły czasu spędzanego przed ekranem telewizora, czasu poświęcanego na ćwiczenia i inną aktywność fizyczną, np. pielęgnowanie ogrodu czy prace domowe.

Po upływie dziesięciu lat u blisko 30 proc. osób wystąpiły problemy z poruszaniem się lub całkowita utrata zdolności chodzenia.

Po zestawieniu zebranych informacji naukowcy ustalili, że osoby, które spędzały przed ekranem telewizora ponad pięć godzin dziennie - dziesięć lat później były narażone na problemy z poruszaniem się o 65 proc. bardziej, niż osoby oglądające telewizję mniej niż dwie godziny dziennie. Zależność ta utrzymywała się nawet, jeśli brać pod uwagę poziomu aktywności fizycznej oraz inne czynniki mogące wpłynąć na ryzyko problemów z chodzeniem. Dużo czasu spędzanego w pozycji siedzącej w połączeniu z niskim poziomem aktywności fizycznej (poniżej trzech godzin w tygodniu) zwiększały ryzyko problemów z chodzeniem w jeszcze większym stopniu.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze