Kieliszek bordeaux zamiast viagry?

Autor: Dziennik/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2009 11:05

Kieliszek czerwonego wina wieczorem chroni przed chorobami układu krążenia. Może również zmniejszać problemy z erekcją - stwierdzili właśnie australijscy naukowcy.

Z dawkowaniem alkoholu trzeba jednak uważać. Nie od dziś wiadomo, że mocno zakrapiana noc nie wróży powodzenia w miłości. Zupełnie inaczej rzecz się ma, gdy panowie piją alhohol z umiarem. Wtedy drink przed snem może nawet poprawić ich seksualną sprawność.

Do takich wniosków doprowadziły badania Kew-Kim Chewa, epidemiologa z University of West Australia. Rozesłał on anonimową ankietę do 1770 mieszkańców regionu. Po przeanalizowaniu jej wyników okazało się, że w przypadku panów, którzy pili regularnie alkohol (ale w niewielkich ilościach!), problemy z impotencją pojawiały się o 30 proc. rzadziej niż wśród abstynentów.

Dlaczego tak się dzieje? Zdaniem badacza pewną rolę mogą odgrywać antyoksydanty, które występują w niektórych rodzajach alkoholu - np. w czerwonym winie. Dotychczas wiadomo było, że chronią one układ krążenia. Chew jest jednak zdania, że mogą również zapobiegać impotencji. Jego ankieta wykazała bowiem, że panowie, którzy cierpią z powodu problemów z elekcją, mają także kłopoty z sercem.

Czerwone wino poprawia także układ krwionośny. To dzięki flawonoidom, które chronią przed miażdżycą i zakrzepami. Z kolei przeciwutleniacze (resweratrol i kwercetyna) chronią DNA i niszczą wolne rodniki odpowiedzialne za chorobę wieńcową. Ze względu na dużą zawartość potasu regulowane jest ciśnienie . Pite podczas posiłków, zwiększa wydzielanie śliny i produkcję enzymów trawiennych oraz poprawia ukrwienie układu. Dzięki temu składniki odżywcze szybciej trafiają do krwi.

Co ciekawe, czerwone wino może ochronić także słuch. Antyoksydanty zwalczają wolne rodniki, które uszkadzają komórki znajdujące się w uchu środkowym odpowiedzialne za to, że słyszymy. Polifenole opóźniają zmiany postępujące z wiekiem, mogą też hamować osłabienie słuchu spowodowane nadmiernym hałasem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum