Kielce: opracowali nowatorski mechaniczny mięsień

Autor: naukawpolsce.pap.pl/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2016 09:20

Od dawna pomagają w rehabilitacji, napędzają m.in. roboty mobilne, mogą pracować pod wodą i w miejscach zagrożonych wybuchem. Mechaniczne muskuły do swojej pracy zużywają jednak bardzo dużo sprężonego powietrza.

Rozwiązanie tego problemu znaleźli inżynierowie Politechniki Świętokrzyskiej, opracowując bardziej ekonomiczne muskuły.

Mięsień pneumatyczny to urządzenie, które można wykorzystać do napędzania rozmaitych maszyn. Zbudowany jest z elastycznego pęcherza, do którego doprowadza się sprężone powietrze. "Rozpycha" ono wnętrze mięśnia, zwiększając jego średnicę i jednocześnie skracając długość urządzenia.

W taki sposób powstaje siła ciągnąca. Za chwilę mięsień powraca do swojego poprzedniego stanu, odprowadzając wypełniające go powietrze. Ten cykl mięsień może powtarzać wielokrotnie. Ponieważ jest elastyczny może pracować delikatnie i płynnie.

- Tego typu pneumatyczne muskuły są znane od 70, a nawet od 80 lat. Pierwsze konstruowano z myślą o wykorzystaniu w nowatorskich protezach kończyn - mówi PAP doktorant z Politechniki Świętokrzyskiej Dawid Pietrala.

- Na początku użycie mechanicznych mięśni nie było wcale łatwe, bo brakowało układów elektronicznych, które pozwoliłyby sterować ich pracą. Dziś są one szeroko stosowane w przemyśle, nauce, rehabilitacji, ale bardzo mało oszczędne, bo zużywają duże ilości sprężonego powietrza. My postanowiliśmy ten problem rozwiązać - dodaje Pietrala.

Wraz z inżynierami z Politechniki Świętokrzyskiej opracował nowatorski, energooszczędny mięsień pneumatyczny.

- Zmodyfikowaliśmy go w taki sposób, że do środka włożyliśmy specjalną wkładkę, która sprawia, że nasze urządzenie pracuje jak każdy inny muskuł, ale zużywa o około 60 proc. mniej sprężonego powietrza. Jest więc bardziej ekonomiczny w użytkowaniu. To nasz wkład w unowocześnienie wynalazku, które zgłosiliśmy już do opatentowania - wyjaśnia rozmówca PAP.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum