Kiedy na Ziemi pojawił się rak?

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2014 18:31

Rak pojawił się na Ziemi wraz pierwszymi organizmami wielokomórkowymi - piszą naukowcy na łamach "Nature Communications". Oznacza to, że raczej nie da się go w pełni wyplenić.

Co roku miliony ludzi dowiadują się, że mają raka. Większość nie traci nadziei za wyzdrowienie. Pytanie jednak, czy rak może zostać całkowicie pokonany.

Ewolucyjnym początkom raka postanowili przyjrzeć się naukowcy z Uniwersytetu w Kilonii oraz z Instytutu Maxa Plancka w Ploen (Niemcy). Wniosek brzmi, że rak jest tak stary jak organizmy wielokomórkowe i prawdopodobnie nie da się go w pełni wyplenić.

Przyczynami nowotworów są tzw. geny rakowe. - Podczas poszukiwań początków genu rakowego, nieoczekiwanie dokonaliśmy odkrycia w obrębie archaicznej grupy zwierząt - wyjaśnia Tomislav Domazet-Loso. Wraz z Diethardem Tautzem prowadził on badania z zakresu bioinformatyki, polegające na wirtualnej rekonstrukcji ewolucyjnych dziejów choroby.

- Nasze dane dowodzą, że pierwsze wielokomórkowe organizmy już posiadały większość genów, które potrafią spowodować raka u ludzi - wyjaśnia. Nie wiadomo jednak, czy te zwierzęta rzeczywiście chorowały na nowotwory.

Kolejny etap badań prowadzony był pod kierunkiem Thomasa Boscha z Uniwersytetu w Kilonii. Naukowcy badali stułbię, prymitywny wielokomórkowy organizm. Analizowano komórki macierzyste oraz regulację wzrostu tkanek u stułbi. Odkryto, że u dwóch gatunków stułbi występują nowotwory. Jest to dowód na występowanie raka u organizmów starych ewolucyjnie. 

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum