Kawa źródłem leków?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2011 08:49

Odkryte bakterie oraz wyizolowane z nich odpowiednie enzymy (i kodujące je geny), umożliwiają odcięcie poszczególnych grup metylowych od cząsteczki kofeiny, tworząc tym samym półprodukt, z którego możne powstać wiele leków stosowanych m. in. w terapii astmy - donosi "Chemistry World".

Kawa źródłem leków?

Pochodna kofeiny - ksantyna, jest wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym i stanowi podstawę wielu leków stosowanych m. in. w zaburzeniach pracy serca oraz w przypadku astmy. Jednym z większych źródeł ksantyny jest kofeina zawarta w kawie. Problem polega na tym, że przekształcenie kofeiny w ksantynę, poprzez chemiczne odłączenie od cząsteczki kofeiny trzech grup metylowych, jest skomplikowanym procesem.

Naukowcy z University of Iowa (USA) postanowili uprościć nieco ten proces, wykorzystując najpierw bakterie, a następnie wyekstrahowane z drobnoustrojów enzymy, które odpowiedzialne są w naturze za demetylację cząsteczek kofeiny i przekształcenie ich w ksantynę lub jej pochodną.

Na trop bakterii rozkładających kofeinę amerykańscy badacze wpadli przypadkowo. W próbce ziemi pobranej z grządki bezpośrednio przed budynkiem laboratorium udało się znaleźć komórki Pseudomonas putida, bakterii które zawierały w swych komórkach N-demetylazy, czyli enzymy odłączające od cząsteczek kofeiny grupy metylowe, tworząc tym samym cząsteczki ksantyny.

Co więcej, wyizolowane drobnoustroje posiadały trzy różne enzymy odcinające inną grupę metylową.

Kolejnym celem badań stało się określenie genów odpowiedzialnych za powstawanie N-demetylaz tak, by w przyszłości możliwa była produkcja przemysłowych ilości enzymów, które wytwarzałyby ksantynę - ważny substrat dla przemysłu farmaceutycznego.

Według naukowców, odkrycie nowych właściwości bakterii Pseudomonas putida oraz wyizolowanie z komórek zarówno enzymów, jaki i genów je kodujących może w przyszłości przyczynić się do zmiany sposobu produkcji substratów dla przemysłu chemicznego, a w szczególności farmaceutycznego.

Nowo opracowana metoda pozwala m, in. na wykorzystanie odpadów kawowych, których tony trafiają na całym świecie na wysypiska śmieci i pozyskanie z nich ksantyny, która następnie może zostać przekształcona w cenne leki.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum