Katowickie centrum w międzynarodowym projekcie badań cukrzycy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2018 16:08

400 osób przebada Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, uczestniczące w największym dotychczasowym badaniu, którego celem jest poznanie przyczyn rozwoju cukrzycy typu 1, odkrycie sposobów utrzymania produkcji insuliny i nowych metod leczenia.

Fot. Shutterstock

W programie Innodia uczestniczą 33 najbardziej renomowane europejskie ośrodki specjalizujące się w m. in. diabetologii, immunologii, genetyce, biologii molekularnej, mikrobiologii, statystyce oraz informatyce.

W całej Europie badanie obejmie 1500 pacjentów ze świeżo ujawnioną cukrzycą typu 1 oraz 3 tys. krewnych pierwszego stopnia pacjentów z cukrzycą typu 1 w wieku od 1 do 45 lat. Badanie jest zaplanowane na 7 lat, ale z możliwością kontynuacji.

Zagraniczni przedstawiciele projektu spotkali się w piątek (23 lutego) w Katowicach z uczestniczącymi w nim polskimi lekarzami i pacjentami. - Jestem pod wrażeniem wizyty w centrum i zaangażowania personelu w ten ważny projekt, łączący aż 17 krajów Unii Europejskiej. Jego wartością jest m.in. powstanie międzynarodowej platformy porozumienia między pacjentami a lekarzami - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach Olivier Arnaud z Innodia PAC (Patient Advisory Committee).

- To wspaniały projekt, z którego my jako Europejczycy musimy być dumni. To właśnie jest innowacyjna gospodarka - podkreśliła kierująca Oddziałem Diabetologii GCZD oraz Kliniką Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Przemysława Jarosz-Chobot.

W projekcie bierze udział m.in. rodzina Michalskich. 14-letnia Oliwia choruje na cukrzycę typu I, jej brat bliźniak jest zdrowy. - Nie mieliśmy wahań, uważamy, że ten program jest fantastyczny. My też chcemy pomóc. Mamy chorą córkę, wiemy, z czym musi się ona borykać - powiedziała mama bliźniaków, pani Justyna.

- Ta choroba bywa bardzo uciążliwa, a jest czas, kiedy prawie o niej nie pamiętam. Cieszę się, że jest taki program, mam nadzieję, że pomoże jak największej ilości osób - powiedziała dziennikarzom Oliwia.

Wśród dzieci cukrzyca typu 1 to najczęstsza choroba przewlekła. - Najtrudniejsze jest codzienne myślenie, jak zaplanować podaż insuliny do tego, co jem i co robię. Nie ma wakacji, nie ma wolnego, cały czas musimy myśleć, bo nasz wewnętrzny automat się zepsuł. Ta uporczywość powoduje, że często mamy dość - tłumaczyła sytuację chorych prof. Jarosz-Chobot.

Pacjenci z cukrzycą ujawnioną do 6 tygodni przed przystąpieniem do badania będą pod opieką ośrodka przez dwa najbliższe lata, natomiast krewni pierwszego stopnia przez cztery lata. Podczas regularnych wizyt w klinice uczestników czekają szczegółowe badania. Ponadto raz w miesiącu będą musieli wykonywać niektóre testy w domu. Przystąpienie do programu wymaga więc rzetelności, samodyscypliny i poświęcenia swojego czasu.

Program Innodia o budżecie 38 mln euro jest finansowany z funduszy europejskich przy wsparciu firm farmaceutycznych i największych fundacji pacjentów chorujących na cukrzycę typu 1. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum