Katowice: klinika rekrutuje pacjentów z cukrzycą do międzynarodowych badań nad nowymi lekami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 października 2020 18:17

Klinika Diabetologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i funkcjonujący na jej bazie oddział diabetologii dziecięcej i pediatrii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach rekrutują pacjentów do międzynarodowego projektu badawczego.

Katowice: klinika rekrutuje pacjentów z cukrzycą do międzynarodowych badań nad nowymi lekami
Prof. Przemysława Jarosz-Chobot; FOT. PTWP

Jego celem jest znalezienie nowych metod zwalczania cukrzycy typu I, w tym nowych leków. Projekt jest jednym z elementów Programu Innodia. Katowicka klinika jest jedynym ośrodkiem w Polsce, uczestniczącym w tym programie.

W ramach projektu w całej Europie zbierane są próbki i dane od właśnie zdiagnozowanych pacjentów z cukrzycą typu I oraz ich krewnych pierwszego stopnia. Dzięki zgromadzonym danym będzie można zbadać ewolucję choroby u tych osób oraz opracować nowe metody przewidywania ryzyka rozwoju choroby u krewnych oraz - docelowo - znaleźć lekarstwo dla tych, u których już zdiagnozowano chorobę lub są w okresie jej burzliwego, ale cichego rozwoju.

- 40 lat leczę cukrzycę i znam jej konsekwencje. Kiedy zaczynałam pracę, pacjenci umierali w wieku 20 lat, mieli ciężkie powikłania - pamiętam niewidomych 18-latków, którzy szli trzymając się szpitalnej ściany. Przez te lata nastąpił gigantyczny postęp technologiczny i obraz jest zupełnie inny - znam chorych w wieku 50, 60 lat, prowadzących pełne i aktywne życie - powiedziała podczas wtorkowej (6 października) konferencji prasowej w Katowicach kierująca katowicką kliniką prof. Przemysława Jarosz-Chobot.

- Jest to jednak wciąż dramatyczna choroba, która całkowicie zmienia życie w chwili diagnozy i czyni je trudnym - chory musi pobierać insulinę w zastrzykach - przez pompę czy za pomocą penów - 10-12 razy w ciągu doby - ile trzeba, przy jednoczesnym bardzo agresywnym monitorowaniu glikemii. Nawet przy dobrze "ustawionej" cukrzycy zajmuje to co najmniej 2 godziny dziennie i zawsze może wydarzyć się coś nieprzewidywanego - dodała.

- Opracowanie leku na cukrzycę byłoby osiągnięciem na miarę Nagrody Nobla. Choć osiągnęliśmy wiele, to nadal stoimy w miejscu. Nie przezwyciężymy tego bez pacjentów, bez ich zaangażowania w badania, w taki jak ten unikalny projekt badawczy - podkreśliła prof. Jarosz-Chobot.

Dotychczas do udziału w projekcie badawczym katowicka klinika pozyskała ok. 300 chorych na cukrzycę i członków ich rodzin. U blisko 30 osób podczas badań na cele programu wychwycono pierwsze sygnały cukrzycy. Nie ma górnego limitu uczestników badania - zgłosić może się każda osoba w wieku od 1 do 45 lat, u której zdiagnozowano cukrzycę w ciągu ostatnich 6 tygodni.

Udział w badaniu potrwa ok. 2 lata i będzie obejmował 5 wizyt, podczas których pobierane będą próbki krwi, moczu i kału, tworząc "bank biologiczny" - bazę informacji dla badaczy.

Cukrzyca typu I - inaczej cukrzyca insulinozależna - jest najczęściej diagnozowana u dzieci do 14. roku życia. Na podstawie niepoznanego wciąż do końca procesu chorobowego organizm niszczy własne, produkujące insulinę komórki, pozbawiając się w efekcie możliwości jej produkowania. Na świecie żyje ok. 17 mln chorych na cukrzycę typu I.

W programie Innodia uczestniczy 36 najbardziej renomowanych europejskich ośrodków specjalizujących się w m. in. diabetologii, immunologii, genetyce, biologii molekularnej, mikrobiologii, statystyce oraz informatyce.

Anna Gumułka (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum