PAP/Rynek Zdrowia | 25-10-2018 11:15

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko nadciśnienia u matki

Potwierdza się związek pomiędzy karmieniem piersią a niższym ryzykiem nadciśnienia u karmiących kobiet - informuje pismo Breastfeeding Medicine.

FOT. Fotolia

Nadciśnienie tętnicze stosunkowo często występuje w okresie ciąży, ciąża może też ujawniać nadciśnienie u kobiet z predyspozycją do niego. Nadciśnienie ma szkodliwy wpływ na cały organizm, zwłaszcza serce i naczynia krwionośne oraz nerki.

Przegląd 19 badań wyselekcjonowanych pod względem jakości danych z niemal 5000 znalezionych bazach PubMed, EMBASE i MEDLINE potwierdził, że karmienie piersią tylko przez 1 do 4 miesięcy może chronić kobiety przed nadciśnieniem nie tylko w okresie okołoporodowym, ale przez całe lata, a nawet przez 2-3 dekady.

Naukowcy wykazali, że w porównaniu z badaniami o krótkim okresie dalszej obserwacji, te, które obejmowały dłuższe okresy obserwacji częściej wykazywały związek mniejszego ryzyka nadciśnienia z karmieniem piersią.

- Po raz kolejny potwierdzono, że karmienie piersią zapewnia duże korzyści zdrowotne nie tylko niemowlętom, ale także karmiącej matce - powiedział Arthur I. Eidelman, redaktor naczelny pisma Breastfeeding Medicine.