Karmienie piersią uchroni przed zawałem

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2009 10:43

Według badań amerykańskich naukowców kobiety, które karmią swoje potomstwo piersią chronią tym samym swój organizm przed zawałem.

Karmienie piersią uchroni przed zawałem

"Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów wśród kobiet. Dlatego tak ważne jest wyjaśnienie, jak najlepiej się przed nimi chronić" - pisze w Obstetrics & Gynecology prof. Elanor Bimla Schwarz z uniwersytetu w Pittsburghu. Kierowany przez nią zespół naukowców sprawdził, jak wpływa na ich zdrowie karmienie piersią.

Pensylwańscy uczeni przeanalizowali dane zebrane od 140 tysięcy kobiet. Jak wyniknęło z danych, kobiety, które karmiły swoje dzieci piersią przez co najmniej miesiąc miały mniejsze stężenie cholesterolu we krwi oraz rzadziej chorowały na cukrzycę i nadciśnienie, informuje „Gazeta Wyborcza”.

U pań, które karmiły piersią ponad rok ryzyko zawału serca czy udaru mózgu było o 10 proc. mniejsze w porównaniu z ich rówieśniczkami, które nigdy nie karmiły. Zdaniem naukowców karmienie wpłynęło na ochronę przed zawałem na kilkanaście lat. Wszystkie kobiety od których zebrano dane urodziły dzieci przed 35 rokiem życia.

"Od lat wiadomo, że karmienie naturalnym mlekiem matki jest bardzo korzystne dla zdrowia dziecka. Teraz zyskaliśmy dowód na to, że podobnie jest również w przypadku samych kobiet" podsumowuje Bimla Schwarz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum