Kannabidiol wykazuje podobną skuteczność, co popularne antybiotyki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2019 07:38

Niepsychoaktywny składnik konopi siewnych - kannabidiol - wykazuje działanie przeciwbakteryjne i może okazać się pomocny w leczeniu poważnych infekcji - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Queensland.

Kannabidiol wykazuje podobną skuteczność, co popularne antybiotyki
Fot. archiwum

Badacze z Instytutu Biologii Molekularnej przy Uniwersytecie w Queensland i firmy Botanix Pharmaceuticals (Australia) zaobserwowali, że kannabidiol (CBD) - niepsychoaktywny składnik konopi uprawnych oraz marihuany - jest bardzo skuteczny w zwalczaniu bakterii Gram-dodatnich (G+), np. gronkowca złocistego lub dwoinki zapalenia płuc.

W leczeniu wykazuje podobną skuteczność, co popularne antybiotyki - wankomycyna i daptomycyna, a momentami nawet wyższą, bo działa również na bakterie antybiotykooporne i to przy dłuższym stosowaniu.

Do tej pory udowodniono, że kannabidiol pomaga w leczeniu szeregu przypadłości, np. padaczki, lęku, bólu lub stanów zapalnych. Niewiele prowadzono jednak badań dotyczących jego właściwości antybakteryjnych.

- Biorąc pod uwagę udokumentowane właściwości przeciwzapalne kannabidiolu, jego bezpieczeństwo stosowania u ludzi oraz różne możliwości podania, można uznać, że jest to nowy, obiecujący antybiotyk - wart dalszych badań - komentuje dr Mark Blaskovich, jeden z autorów projektu.

- Szczególnie atrakcyjne jest u niego połączenie aktywności antybakteryjnej ze zdolnością do redukowania szkód spowodowanych przez odpowiedź układu odpornościowego na infekcje - dodaje specjalista.

Wyniki badania zaprezentowano na tegorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologicznego, która odbywa się w dniach 20-24 czerwca w San Francisco (USA).

Projekt został zrealizowany m.in. dzięki australijskim dotacjom rządowym przeznaczonym na komercjalizację nowych produktów, procesów i usług.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum