Kanały HCN nowym celem w leczeniu depresji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 lipca 2016 12:22

Manipulacja kanałami HCN w hipokampie może pomóc pacjentom cierpiącym na depresję, u których standardowe leki nie przynoszą rezultatów - informują naukowcy z Northwestern University Feinberg School of Medicine na łamach pisma "Molecular Psychiatry".

Kanały HCN nowym celem w leczeniu depresji
Bardzo potrzebujemy alternatywy dla dostępnych na rynku leków przeciwdepresyjnych. Fot. archiwum

Większość dostępnych na rynku antydepresantów niweluje objawy depresji poprzez podnoszenie poziomu neuroprzekaźników takich jak serotonina, dopamina i norepinefryna. Jednak fakt, że nie działają one na wszystkich pacjentów, sugeruje istnienie także innych mechanizmów leżących u podstaw zaburzeń depresyjnych.

Mechanizmy te wciąż jednak pozostają nieodkryte, a ich zidentyfikowanie mogłoby pomóc opracować nowe metody leczenia.

Wcześniejsze badania wskazywały, że mechanizmy te mogą mieć związek z hipokampem, strukturą mózgu odpowiedzialną za pamięć, uczenie się oraz regulację emocji. Naukowcy podejrzewali, że zmiany w obrębie kanałów jonowych HCN, biorących udział w kontrolowaniu aktywności elektrycznej komórek serca i mózgu, mogą odgrywać rolę w rozwoju depresji.

Kolejnym etapem były badania na myszach, którym wszczepiono nietoksycznego wirusa wyłączającego kanały HCN w neuronach hipokampa. Okazało się wtedy, że zachowanie gryzoni przypominało to, które obserwowano po podaniu antydepresantów. Ponowna aktywacja kanałów HCN sprawiała, że u myszy powracały zachowania zbliżone do depresji.

- Bardzo potrzebujemy alternatywy dla dostępnych na rynku leków przeciwdepresyjnych. Te badania pozwoliły zidentyfikować zupełnie nowy cel w leczeniu depresji - mówi autor badań dr Dane Chetkovich.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum