Kanada: zdaniem badaczy "nanoklatki" pomogą skuteczniej leczyć nowotwory

Autor: PAP - Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 07 września 2013 13:34

Leki można dostarczać do organizmu w "nanoklatkach" zbudowanych z fragmentów DNA - taką technologię przyszłości opracowali badacze z kanadyjskiego uniwersytetu McGill.

Kanada: zdaniem badaczy "nanoklatki" pomogą skuteczniej leczyć nowotwory
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak na swojej stronie internetowej poinformował montrealski McGill University, w eksperymentach użyto krótkich włókien DNA oraz molekuł lipidowych, które posłużyły jako swoisty klej do tworzenia biologicznych "klatek" w nanoskali, a więc o wielkości atomów i cząsteczek. Nanometr to jedna milionowa część milimetra.

Zdaniem naukowców z McGill, możliwość tworzenia takich struktur przyniesie nowe sposoby dostarczania leków do organizmu. Można bowiem tak konstruować "nanoklatki", by otwierały się one tylko w obecności określonych sekwencji kwasów nukleinowych, a więc tych struktur, które przechowują informację genetyczną (jak DNA).

Naukowcy uważają, że można będzie zaprojektować klatki z włókien DNA, które uwolnią leczniczą substancję w obecności np. komórek rakowych. Taka konstrukcja metody dostarczania leków ma według nich wiele zalet - kształt "nanoklatki" może być precyzyjnie opracowany, a sama klatka jest biodegradowalna.

Profesor Hanadi Sleiman i grupa naukowców z McGill prowadzą obecnie próby wykorzystania technologii nanoklatek z DNA w leczeniu białaczki i raka prostaty. Artykuł opisujący badania grupy prof. Sleimana ukazał się właśnie w Nature Chemistry.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum