×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kanada: taniec jako terapia dla chorych z Parkinsonem i demencją

Autor: PAP/Rynek Zdrowia24 listopada 2013 12:02

W Kanadzie trwają obecnie próby terapii tańcem dla osób z chorobą Parkinsona i demencją. Pacjenci tańczą tango, ćwiczą z tancerzami szkoły baletowej, a pierwsze rezultaty są obiecujące.

Kanada: taniec jako terapia dla chorych z Parkinsonem i demencją
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Tea and Tango" - tak nazwano eksperymentalny program dla osób ze schorzeniami neurologicznymi, który zaczął się w Halifaksie prawie dwa miesiące temu. Chorzy uczą się argentyńskiego tanga, zaś po zajęciach zasiadają na wspólną herbatę. Zajęcia zorganizowała jedna ze szkół tańca w Halifaksie oraz organizacja działająca na rzecz seniorów, "Happily Ever Active".

Instruktorzy biorący udział w zajęciach zauważyli, że zgodnie z badaniami wskazującymi na silną zależność między ruchem a zdrowiem fizycznym i psychicznym, samopoczucie psychiczne i fizyczne pacjentów uczestniczących w lekcjach tanga szybko się poprawia.

Lekcje tanga jako terapii testowano już na Washington University School of Medicine, zaś prowadząca badania dr Gammon M. Earhart cytowana przez portal Examiner.com mówiła, że "taniec wydaje się spełniać wiele, jeśli nie wszystkie, z rekomendowanych składowych programów ćwiczeń dla osób z chorobą Parkinsona".

Jak podawała National Ballet School na swojej stronie internetowej, ochotników cierpiących na chorobę Parkinsona bada się m.in. z użyciem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Podczas tych badań proszeni są oni o wizualizację tańca, ponieważ podczas wizualizacji ruchu używa się tych samych części mózgu, co podczas realnego ruchu. W zajęciach uczestniczą też osoby zdrowe jako grupa kontrolna.

W Kanadzie szuka się alternatywnych terapii dla osób ze schorzeniami neurologicznymi, ponieważ leki są często nieskuteczne. Jak np. wynika z opublikowanych we wrześniu br. badań lekarzy z Uniwersytetu Toronto, osoby, które doświadczają niewielkich problemów z pamięcią, nie powinny używać leków opisywanych jako "polepszacze pamięci". Zamiast pomóc, leki te mogą zaszkodzić.

Badacze sprawdzili, czy leki działające na neurotransmitery w mózgu są rzeczywiście przydatne dla osób, które doświadczają niewielkich lub średniozaawansowanych problemów z pamięcią, a więc takich, które nie są poważną przeszkodą w codziennym życiu. Przeanalizowali badania kliniczne i raporty o skutkach stosowania 4 leków.

"Leki wspomagające pamięć nie poprawiają funkcji poznawczych ani codziennego funkcjonowania u osób z umiarkowanymi problemami pamięciowymi i są powiązane ze zwiększonym ryzykiem problemów układu trawiennego" - napisano w artykule, który ukazał się w Canadian Medical Association Journal.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze