Kanada: śmierdzące skarpetki skuteczną bronią przeciw malarii?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2011 10:33

Zapach brudnych skarpetek może okazać się pułapką na roznoszące malarię komary - wykazały badania, których dalszy ciąg będzie sponsorować Grand Challenges Canada, kanadyjska organizacja non profit, wspólnie z fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Kanada: śmierdzące skarpetki skuteczną bronią przeciw malarii?
Jak informują kanadyjskie media, obie organizacje postanowiły przeznaczyć 775 tys. dolarów na badania doktora Fredrosa Okumu z tanzańskiego Instytutu Zdrowia. Plan zakłada skonstruowanie pułapek zapachowych na komary w ciągu dwóch lat.

Nieprzyjemny zapach ma nie tylko przyciągać komary, pułapki będą też skutecznie unieszkodliwiać owady: w trakcie badań okazało się, że brudne skarpetki cztery razy skuteczniej przyciągają komary niż samo ludzkie ciało.

Dziennik "The Globe and Mail" przypomniał, że obecne prace to rozwinięcie badań holenderskiego uczonego, Barta Knolsa, który bohatersko zamykał się nagi w ciemnym pomieszczeniu i pozwalał kąsać się komarom. Chodziło o to, by zaobserwować, jakie części ciała komary atakują najchętniej. Okazało się, że stopy.

Malaria zabija co roku około miliona osób, przede wszystkim w krajach afrykańskich. Obecnie z atakami komarów walczy się zabezpieczając łóżka moskitierami i spryskując wnętrza specjalnymi środkami. Jeśli nowe pułapki okażą się skuteczne, będzie można zapobiegać ukąszeniom zwabiając komary poza dom.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum