Kamera diagnozuje czerniaka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2010 08:34

Zespół naukowców z Missouri University of Science and Technology uzyskał patent na automatyczny system, który rozpoznaje groźnego raka skóry na podstawie zdjęć.

Specjalnie przystosowany, nieduży aparat zwany dermatoskopem wykonuje zdjęcia podejrzanej zmiany z bardzo małej odległości. Optyka aparatu pozwala na uzyskanie powiększenia obrazu, a specjalnie skonstruowana lampa dokładnie i równomiernie oświetla fotografowany obszar, który przed badaniem pokrywa się specjalnym żelem, olejem mineralnym lub alkoholem.

Dzięki tym zabiegom i odpowiedniemu oświetleniu, urządzenie może zajrzeć w głębsze warstwy skóry. Następnie obraz jest przesyłany do programu komputerowego, który analizuje 22 charakterystyczne cechy obrazu próbki, pomagając lekarzowi w postawieniu diagnozy.

W jednym z testów, w którym zbadano 724 próbki, metoda osiągnęła 94 proc. skuteczność. Bez tej technologii osiągano 82 do 87 proc. poprawnych diagnoz, mówią uczeni z Missouri.

Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów, wczesne wykrycie daje jednak bardzo wysokie prawdopodobieństwo wyleczenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum