Kalifornia: pierwsze urządzenie nanobiotechnologiczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2010 09:28

Jak poinformowało pismo Nano Letters naukowcom udało się stworzyć pierwsze urządzenie, które łączy w sobie układ nanotechnologiczny i biologiczny.

Naukowcy od dawna pracują nad technologiami, które pozwolą na pełną integrację sztucznych układów wytworzonych przez człowieka (np. miniaturowej elektroniki) z materią ożywioną. Rozwój nanotechnologii otworzył przed naukowcami kolejne możliwości, przez co coraz bliższy jest pełen sukces w tej dziedzinie badawczej.

Naukowcy z kalifornijskiego Lawrence Livermore National Laboratory (USA) opracowali, jako pierwsi na świecie nanorurkowy nanotranzystor, którego parametry fizykochemiczne są modyfikowane poprzez zintegrowany z nanotranzystorem kanał jonowy (powszechnie spotykany w żywych komórkach).

"Serce" nowego nanotranzystora stanowią nanorurki węglowe, czyli zwinięte w rulon płaszczyzny utworzone wyłącznie z atomów węgla. Ponieważ nanorurki węglowe z natury zbytnio nie współpracują z białkami (zazwyczaj denaturują białka znajdujące się w bezpośrednim kontakcie), naukowcy umieścili białkowe kanały jonowe w podwójnej błonie lipidowej - w warunkach niemal identycznych, jak ma to miejsce w żywych komórkach. Następnie podwójną błoną lipidową (z kanałami jonowymi) pokryto powierzchnię nanorurek węglowych.

Aktywując za pomocą ATP (adenozyno trójfosforanem - biologicznym "paliwem") naturalne działanie kanałów jonowych (transport jonów sodu i potasu) naukowcy byli w stanie modyfikować parametry fizykochemiczne nanotranzystora. Kanał jonowy poprzez transport jonów zmieniał właściwości cieczy otaczającej nanorurkę węglową, co wpływało na przewodnictwo elektryczne węglowego materiału.

Według naukowców, nowo opracowany układ może w przyszłości zaowocować między innymi technologią, która pozwoli na napędzanie układów elektronicznych wprowadzonych do wnętrza organizmu (np. rozruszników serca) za pomocą energii chemicznej, dostępnej w żywym organizmie - czyli cząsteczek ATP, a nie klasycznej baterii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum