Kalendarz badań profilaktycznych dla kobiet. Pomocny poradnik na cały rok
Profilaktyka jest ważna dla każdej osoby – dzięki niej można szybko i prosto odkryć ewentualne problemy zdrowotne. Lekarze często przypominają pacjentom o regularnych badaniach diagnostycznych. O czym szczególnie powinny pamiętać kobiety?

- Badania profilaktyczne dla kobiet pozwolą na znacznie dłuższe i lepsze zdrowie
- W ramach kalendarza profilaktycznego warto pamiętać m.in. o samobadaniu piersi, wizycie u ginekologa czy też programach profilaktycznych
- Chcąc zachować dobre zdrowie, nie można także zapominać o corocznej kontroli stanu uzębienia czy też o podstawowych badaniach krwi i moczu
Profilaktyka dla kobiet. Najważniejsze badania na cały rok
Jak przypomina portal pacjent.gov.pl, profilaktyczne badania są podstawą dla każdej osoby. Na stronie zawarto także kalendarz profilaktyczny dla kobiet. O czym każda zdrowa pani powinna pamiętać?
Profilaktyczne badania:
- raz w miesiącu - samobadanie piersi pomiędzy 5 a 10 dniem cyklu lub w przerwie między tabletkami antykoncepcyjnymi (wtedy piersi są miękkie i niebolesne). Po menopauzie warto ustalić jakiś konkretny dzień,
- raz do roku:
a. podstawowe badania profilaktyczne: morfologia, OB, stężenie glukozy we krwi oraz badanie ogólne moczu,
b. pomiar ciśnienia tętniczego, kontrola masy ciała,
c. ogólne badanie u lekarza internisty,
d. wizyta u ginekologa,
e. kontrola stanu uzębienia u stomatologa.
Pomocne programy profilaktyczne dla pań
Jak przypomina portal, funkcjonuje szereg programów profilaktycznych, z których mogą skorzystać kobiety w ramach regularnego sprawdzania stanu zdrowia. W tym przypadku programy są przeznaczone dla kobiet w różnym wieku.
Rodzaje programów profilaktycznych:
- program profilaktyki raka piersi (mammografia) - dla kobiet w wieku 50–69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:
a. nie miały mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat,
b. otrzymały – w ramach programu profilaktyki raka piersi – pisemne wskazanie, by wykonały ponowną mammografię po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka: rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka), mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2,
c. nie miały wcześniej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym,
- program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia) - dla kobiet w wieku 25–59 lat:
a. które nie miały cytologii w ciągu ostatnich trzech lat,
b. są obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV, HPV – typem wysokiego ryzyka, przyjmują leki immunosupresyjne) i nie miały cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
- program badań prenatalnych - adresowany jest do kobiet w ciąży, które spełniają co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
a. wiek powyżej 35 lat,
b. wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka,
c. stwierdzenie strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka,
d. znacznie zwiększone ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenowo lub wieloczynnikową,
e. stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG lub badań biochemicznych, które wskazują na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)