Już wkrótce pierwszy test podatności na koronawirusa. Stworzony przez Polaków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2020 14:15

Już w przyszłym tygodniu może być gotowy pierwszy na świecie test, badający podatność na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Na jego podstawie będzie można prognozować cięższy przebieg choroby. Prace nad testem prowadzone są w Centrum Badań DNA w Poznaniu.

Fot. archiwum

Z badań i z obserwacji medycznych wynika, że część osób jest bardziej podatna na zakażenia. U niektórych ogólnie gorzej funkcjonuje układ immunologiczny, u innych jest on sprawny, ale występuje większą podatność na określone infekcje. Test poznańskich specjalistów ma wykrywać uwarunkowane genetycznie, dotyczące większego narażenia na koronawirusa SARS-CoV-2 oraz cięższego przebiegu Covid-19.

- To pierwszy taki test genetyczny na świecie - podkreślił Jacek Wojciechowicz, prezes zarządu i szef działu Badań i Rozwoju Centrum Badań DNA w Poznaniu. - Umożliwi on wykrywanie większej podatności i ostrzejszego przebiegu choroby; określi, jakie osoby mogą wymagać hospitalizacji i mają gorsze rokowania. To powinno pomóc lekarzom w diagnozowaniu i leczeniu choroby - dodaje.

Specjalista wyjaśnia, że ludzkie geny - a właściwie ich odmienność - wpływają na działanie naszego układu odpornościowego, co może być przyczyną znacznych różnic w przebiegu pandemii COVID-19 w różnych krajach na całym świecie. Dlatego naukowcy proponują połączenie testów na obecność koronawirusa z tzw. typowaniem HLA (układem tzw. zgodności tkankowej). Na tej podstawie - twierdzą - można sprawdzić, kto jest bardziej narażony na ciężki przebieg COVID-19, a kto - zdecydowanie mniej.

Jacek Wojciechowicz powiedział, że test pozwoli zbadać kilka mutacji genów związanych z podatnością na koronawirusa, jakie dotąd poznano i opisano, a które można analizować w ramach jednego badania.

- Określone mutacje wykryto, badając pacjentów z Covid-19, którzy mieli cięższy przebieg choroby. Badania w tym zakresie prowadzono w Chinach i Stanach Zjednoczonych. My łączymy w jednym teście wszystkie doniesienia naukowe na ten temat - podkreśla.

Do wykonania testu potrzebny będzie tylko materiał biologiczny, bezboleśnie pobierany tzw. wymaz z wewnętrznej strony policzka. Wynik dostępny będzie już po dwóch dniach.

- Ten test genetyczny będzie wdrożony w ciągu najbliższych kilku dni, w przyszłym tygodniu, najpóźniej w następnym. Oczekujemy, że będzie miał ogromne znaczenie przy decydowaniu o procedurze podejmowanej przez służby medyczne podczas leczenia pacjentów. Lekarze będą mieli informacje o aktualnym etapie infekcji. Już we wczesnej fazie choroby będą mogli podejmować decyzję o hospitalizacji - dodał prezes Centrum Badań DNA.

Uważa on, że po wdrożeniu szczepionki na COVID-19, przebadane genetycznie osoby z potwierdzonymi typami HLA wysokiego ryzyka powinny otrzymywać ją w pierwszej kolejności. - Wiedza, którą będziemy posiadać dzięki tym testom, zacznie ograniczy śmiertelność spowodowaną chorobą COVID-19 - dodaje.

Centrum Badań DNA w Poznaniu od 14 lat zajmuje się opracowywanie nowych testów genetycznych. Kilka lat temu - informuje prezes firmy - opracowano tam "kompleksowy test na wszystkie nowotwory". Wszystkie testy genetyczne bazują na tej samej technologii, czyli sekwencjonowaniu wybranych fragmentów DNA. Nie ma znaczenia, czy chodzi o nowotwór - czy o podatność na zakażenie koronawirusem - dodaje Jacek Wojciechowicz.

Zbigniew Wojtasiński (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum