Już wiadomo, dlaczego kobiety żyją dłużej od mężczyzn

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 06 grudnia 2009 13:28

Naukowcy uważają, że za krótsze życie mężczyzn odpowiadają geny zawarte w ich spermie.

Już wiadomo, dlaczego kobiety żyją dłużej od mężczyzn

Obecne w spermie geny pozwalają mężczyznom osiągać większe rozmiary ciała, jednak ceną za to jest krótsze życie. Wyniki badań opublikowało pismo „Human Reproduction”.

Swoje wnioski naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego w Tokio wyciągnęli na podstawie badań na myszach, jednak twierdzą, że odnoszą się one do wszystkich ssaków, w tym ludzi – podaje Rzeczpospolita.

Żeby dowieść swoich racji naukowcy stworzyli myszy, których geny pochodziły jedynie od osobników żeńskich. Pozbawione męskich genów myszy przeżywały o jedna trzecia więcej niż gryzonie z normalnym zestawem genów. Miały też lepsza odporność, ale miały za to delikatniejszą budowę ciała. Naukowcy uważają, że ten odmienny stan zwierząt zrodzonych z dwóch matek to efekt braku aktywności przenoszonego przez samce ssaków genu o nazwie Rasgrf1. Gen ten przechodzi na obie płcie, jednak u samic jest wyciszany. Dzięki temu mogą one żyć dłużej.

W Polsce panie żyją średnio o 9 lat dłużej niż panowie.

– Od dłuższego czasu zdawaliśmy sobie sprawę, że niemal wszędzie na świecie kobiety żyją dłużej od mężczyzn i że warunkowane płciowo różnice w długości życia istnieją również u innych ssaków – powiedział kierujący badaniami prof. Tomohiro Kono. – Do dziś przyczyny tego zróżnicowania były niejasne. Wciąż jednak nie wiemy, czy długość życia u ssaków jest kontrolowana przez genom jednego czy dwojga rodziców i dlaczego to kobiety otrzymały od natury prezent w postaci dłuższego życia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum