Joga może łagodzić depresję

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2017 15:55

Regularne ćwiczenie jogi oraz świadomego oddechu może złagodzić symptomy depresji – sugeruje badanie przeprowadzone na Boston University (USA).

Joga może łagodzić depresję
Regularne ćwiczenie jogi oraz świadomego oddechu może złagodzić symptomy depresji. Fot. Matt Madd/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Objawy depresji można złagodzić dzięki uczestnictwu w zajęciach jogi - dwa razy w tygodniu, któremu towarzyszą dodatkowe ćwiczenia w domu. Jeśli wyniki te zostaną potwierdzone - to znaczy, że ćwiczenie jogi może stanowić alternatywę dla terapii farmakologicznej bądź być jej uzupełnieniem - podkreślają naukowcy.

Przed rozpoczęciem badania osoby ze zdiagnozowanymi zaburzeniami depresyjnymi zostały podzielone na dwie grupy. Obydwie grupy przez 12 tygodni uczestniczyły w zajęciach tzw. jogi Iyengara - popularnej odmiany jogi, gdzie kładzie się nacisk na precyzyjną posturę ciała i kontrolę oddechu.

Jedna z grup odbywała zajęcia dwa razy w tygodniu, druga z kolei - trzy razy. Oprócz tego wszystkich biorących udział w badaniu zachęcano do ćwiczeń w domu.

Po zakończeniu badania u tych członków grupy, która uczestniczyła w intensywnym programie ćwiczeń - trzy razy w tygodniu - odnotowano znaczne złagodzenie występujących symptomów depresyjnych.

Jak jednak zaznaczają badacze z Bostonu, zauważalna poprawa stanu psychicznego wystąpiła również w drugiej grupie. Wyniki osób z tej grupy były na tyle dobre, że naukowcy rekomendują uczęszczanie na zajęcia jogi dwa razy w tygodniu jako mniej uciążliwy - a wciąż skuteczny - sposób na złagodzenie symptomów depresyjnych.

- Badanie to wspiera teorię o skuteczności jogi i świadomego oddychania w niesieniu pomocy osobom cierpiącym na zaburzenia depresyjne - tłumaczy jeden z autorów badania i psychiatra z Boston University Chris Streeter. Dodaje, że dotyczy to zarówno pacjentów nie biorących antydepresantów - jak i tych, którym podczas terapii farmakologicznej nie udało się zadowalająco poprawić swojego stanu.

- O ile większość farmakologicznych terapii depresji bierze za cel neuroprzekaźniki takie jak serotonina, dopamina czy noradrenalina, ta metoda oddziałuje na układ przywspółczulny oraz receptory GABA, przez co umożliwia nowy sposób leczenia - podsumowuje Streeter.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum