Jest związek między nadreaktywnym pęcherzem a bezdechem sennym?

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia • • 09 września 2012 09:51

Zespół pęcherza nadreaktywnego i bezdech senny lubią występować jednocześnie - sugerują badania przeprowadzone wśród kobiet w Hiszpanii, których wyniki zaprezentowano podczas Dorocznego Kongresu Europejskiego Towarzystwa Patofizjologii Oddychania w Wiedniu.

Nadreaktywność pęcherza objawia się częstomoczem, nietrzymaniem moczu, a także częstym budzeniem się w nocy (tzw. nykturia). Powoduje silny dyskomfort i obniżenie jakości życia. Potrzebę oddawania moczu w nocy często odczuwają także osoby cierpiące na bezdech senny, jednak w niewielkim stopniu analizowano dotychczas związek pomiędzy oboma zespołami - mówią naukowcy z barcelońskiego Hospital del Mar.

Analizie poddano 62 kobiety cierpiące na bezdech senny. Panie wypełniły kwestionariusze dotyczące występowania i nasilenia problemów związanych z pęcherzem. W porównaniu z grupą, u której nie zdiagnozowano bezdechu, uczestniczki te znacznie częściej doświadczały objawów pęcherza nadreaktywnego.

- Zespół pęcherza nadreaktywnego występuje u 16 proc. Europejczyków po 40. roku życia. Z naszych badań wynika, że problemy te mogą mieć związek z bezdechem sennym, choć nie wiemy czy jedna z tych dolegliwości może powodować drugą - zauważa autorka badań Núria Grau.

Więcej:www.naukawpolsce.pap.pl

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum