Jest kolejny kandydat na szczepionkę przeciw COVID-19, tym razem pochodzenia roślinnego

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2021 12:44

Medicago i GSK rozpoczynają badanie trzeciej fazy dotyczące kandydata na adjuwantową szczepionkę przeciwko COVID-19 - informują obie firmy.

Jest kolejny kandydat na szczepionkę przeciw COVID-19, tym razem pochodzenia roślinnego
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne
  • Do badania nad nową szczepionką przeciwko COVID-19 zostanie włączonych do 30 tys. ochotników na całym świecie
  • Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zastosuje przyspieszony tryb oceny badanego produktu pochodzenia roślinnego

Medicago, firma biofarmaceutyczna z siedzibą w kanadyjskim mieście Quebec oraz spółka GlaxoSmithKline (GSK) rozpoczynają badania fazy III, w ramach którego będzie oceniany opracowany przez Medicago produkt pochodzenia roślinnego będący kandydatem na szczepionkę przeciw COVID-19 w skojarzeniu z systemem adjuwanta pandemicznego GSK.

Przejście do zaawansowanego etapu badań

Firma Medicago otrzymała już zgodę organów regulacyjnych w Kanadzie i USA na rozpoczęcie procesu kwalifikacji zdrowych osób dorosłych do fazy III badania. Zezwolenie zostało udzielone na podstawie pozytywnych wyników pośredniej analizy danych z badania II fazy.

- Z radością podejmujemy ten istotny krok, jakim jest rozpoczęcie fazy III badania klinicznego w ośrodkach na całym świecie - ogłosił Takashi Nagao, dyrektor generalny i prezes Medicago. - Dzięki temu jesteśmy o krok bliżej do opracowania tak ważnej nowej szczepionki przeciw COVID-19 i przyczynienia się do globalnej walki z pandemią wraz z naszym partnerem - spółką GSK - zaznaczył Nagao.

- Przejście do zaawansowanego etapu badań klinicznych wzmacnia naszą wiarę w potencjał naszego kandydata na szczepionkę adjuwantową do odegrania znaczącej roli w toczącej się walce z COVID-19. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie uzyskanych przez nas wyników jeszcze w tym roku - komentuje Thomas Breuer, Chief Medical Officer GSK.

Technologia cząstek przypominających koronawirusa

Do opracowania swojego kandydata pochodzenia roślinnego na szczepionkę przeciw COVID-19 firma Medicago wykorzystała technologię cząstek przypominających koronawirusa (ang. Coronavirus-Like-Particle, CoVLP) w połączeniu ze szczepionką, w której skład wchodzi rekombinowane białko kolca (S) ulegające ekspresji jako cząstki przypominające wirusa (ang. virus-like-particles, VLP). Produkt jest podawany jednocześnie z adjuwantem pandemicznym GSK. Dwie dawki CoVLP równe 3,75 pg podaje się w odstępie 21 dni.

Kandydat na szczepionkę w skojarzeniu z adjuwantem pandemicznym 17 lutego br. otrzymał od FDA status produktu podlegającego ocenie w trybie przyspieszonym. Status ten umożliwia zwiększenie tempa prac rozwojowych i wcześniejszy przegląd danych dotyczących nowych leków i szczepionek opracowywanych w celu leczenia lub zapobiegania chorobom ciężkim oraz zaspokojenia istniejących potrzeb medycznych.

Prace w ramach części fazy II badania zbliżają się do końca, a publikacja ich wyników jest spodziewana w kwietniu 2021 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum