Jedz tylko wówczas, gdy jesteś głodny

Autor: PAP - Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2016 17:33

W dzisiejszym świecie pory jedzenia rzadko wyznaczane są przez głód. Jemy nawykowo, dla towarzystwa, żeby się pocieszyć, z nudów. Tymczasem, jak ostrzegają naukowcy z Cornell University, przyjmowanie pokarmów, gdy nie jest się głodnym jest niekorzystne dla zdrowia.

Praca na ten temat ukazała się w najnowszym numerze "Journal of the Association for Consumer Research".

- Dzięki łatwemu, wręcz nieograniczonemu, dostępowi do żywności jemy w zasadzie ciągle. Wiele rodzajów pokarmów produkowanych jest wyłącznie, żeby sprawić człowiekowi przyjemność, umilić mu czas. Są to np. chipsy, czekoladki czy tzw. fast foody - piszą autorzy badania, specjaliści z zakresu psychologii żywienia z Food and Brand Lab należącym Cornell University w Ithaca (USA).

Dodają: - Współczesny konsument bez przerwy bombardowany jest reklamami żywności i stale musi walczyć z pokusą jedzenia. Oznacza to, że - w przeciwieństwie do swoich przodków - jemy zazwyczaj nie z powodu głodu, ale dlatego, że o każdej porze dnia mamy pod ręką jakieś smaczne produkty, którym trudno się oprzeć

W swoim najnowszym badaniu udowodnili oni, że opisane zachowania nie są korzystne dla zdrowia.

- Aby organizm prawidłowo funkcjonował, poziom glukozy musi utrzymywać się na w stałym poziomie. Po jedzeniu poziom ten zawsze wzrasta. Dochodzi wówczas do wzmożonego wydzielania insuliny przez trzustkę, co ma na celu przywrócenie stężenia glukozy do prawidłowych wartości. Utrzymujący się przez dłuższy czas stan hiperglikemii byłby bowiem szkodliwy dla komórek organizmu. Dlatego generalnie lepsze jest, gdy poziom glukozy wzrasta niedużo i nie ulega znacznym wahaniom - wyjaśniają autorzy.

 Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum