Japońscy naukowcy: nocne wędrówki do toalety mogą wskazywać na...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2019 18:05

Nocne wędrówki do toalety w celu oddania moczu to częsty objaw podwyższonego ciśnienia tętniczego - poinformowano na 83. dorocznym spotkaniu naukowym Japanese Circulation Society w Jokohamie - JCS 2019..

Japońscy naukowcy: nocne wędrówki do toalety mogą wskazywać na...
Nykturia (jeden lub więcej epizodów w ciągu nocy) była istotnie związana z nadciśnieniem tętniczym po uwzględnieniu możliwych czynników zakłócających. Fot. Archiwum

Nykturia to oddawanie moczu w porze nocnej (więcej niż jeden raz). Jest częstym objawem niewydolności serca, przerostu prostaty (u mężczyzn), endometriozy (u kobiet), a także zapaleń dróg moczowych. Występuje także w niewyrównanej cukrzycy i po niektórych lekach (na przykład moczopędnych), czasami bywa skutkiem nadmiernego spożycia płynów przed snem.

- Nasze badanie wskazuje, że jeśli musisz oddawać mocz w nocy możesz mieć podwyższone ciśnienie krwi i/lub nadmiar płynu w organizmie - powiedział autor badania dr Satoshi Konno ze szpitala Tohoku Rosai w Sendai (Japonia). - Jeśli nadal masz nykturię, poproś lekarza o sprawdzenie ciśnienia krwi i spożycia soli.

Poprzednie badania przeprowadzone w Japonii wykazały, że wysokie spożycie soli jest związane z nykturią. Jedząc dużo owoców morza i sosu sojowego, Japończycy spożywają przeciętnie aż 10 gramów soli na dzień, ponad dwukrotność średniego spożycia soli na świecie (4 g / dzień). Są też bardziej wrażliwi na sól, co oznacza, że ich ciśnienie krwi wzrasta wraz ze spożyciem soli. Podsumowując, mieszkańcy Japonii są bardziej narażeni na wysokie ciśnienie krwi; rzecznik JCS określił nadciśnienie wręcz jako japońską "chorobę narodową". Tym ważniejsze jest wczesne rozpoznawanie.

W badaniu wzięło udział 3749 mieszkańców Watari, u których w roku 2017 przeprowadzono doroczną kontrolę stanu zdrowia. Mierzono ciśnienie krwi i uzyskano informacje na temat nykturii za pomocą kwestionariusza. Uczestnicy z ciśnieniem krwi 140/90 mmHg lub wyższym, lub przepisanymi lekami przeciwnadciśnieniowymi uważani byli za osoby z nadciśnieniem.

Z 1 882 uczestników, którzy odpowiedzieli na kwestionariusz, 1 295 (69 proc.) miało nykturię.

Nykturia (jeden lub więcej epizodów w ciągu nocy) była istotnie związana z nadciśnieniem tętniczym po uwzględnieniu możliwych czynników zakłócających. Ryzyko nadciśnienia znacznie rosło wraz ze wzrostem liczby epizodów nykturii w ciągu nocy.

- Odkryliśmy, że wstawanie w nocy w celu oddania moczu było związane z większym o 40 proc. ryzykiem nadciśnienia - powiedział dr Konno. - Im więcej wizyt w toalecie, tym większe ryzyko nadciśnienia.

Zwrócił przy tym uwagę, że wyniki nie dowodzą związku przyczynowego między nykturią a nadciśnieniem i mogą nie dotyczyć populacji poza Japonią.

- Na związek mogą mieć wpływ różne czynniki, w tym styl życia, spożycie soli, pochodzenie etniczne i podłoże genetyczne - podkreślił.

Na całym świecie wysokie ciśnienie krwi ma ponad miliard ludzi. Wysokie ciśnienie krwi jest główną przyczyną przedwczesnych zgonów (prawie 10 milionów zgonów w 2015 r.). W celu zmniejszenia ryzyka udaru mózgu i choroby serca, zalecane jest stosowanie leków, a także zdrowy tryb życia, w tym ograniczenie soli, umiarkowane spożycie alkoholu, zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia, kontrola masy ciała i zaprzestanie palenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum