Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 02-10-2019 10:16

Japonia: naukowcy opracowali uniwersalny model krwi

Japońskim naukowcom z National Defense Medical College udało się stworzyć uniwersalny model krwi. Taka krew ma się nadawać do przetoczenia wszystkim ludziom, bez względu na grupę biorcy. Krew została przetestowana na królikach.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Wyniki eksperymentu przeprowadzonego na tych zwierzętach wskazują, że jej skuteczność jest porównywalna z transfuzją naturalnej krwi. Na 10 zwierząt, którym podano sztuczna krew przeżyło 6 - podaje Rzeczpospolita.

Jak twierdzą twórcy, sztuczna krew nie tylko omija problemy z identyfikacją grup krwi, ale też wymaga znacznie mniej restrykcyjnych warunków przechowywania. Dla porównania płytki naturalnej krwi można przechowywać jedynie w specjalnych warunkach do 4 dni, a krwinki czerwone - do 20 dni w niskich temperaturach.

Japońska sztuczna krew składa się z płytek krwi i czerwonych krwinek, a każda z nich jest umieszczona w maleńkim worku nazywanym liposomem zbudowanym z błony komórkowej. W normalnej temperaturze może być przechowywana nawet rok.

Przeprowadzone eksperymenty na królikach nie wykazały działań ubocznych sztucznej krwi. Sami naukowcy jednak twierdzą, że zanim rozwiązanie to zostanie wcielone w życie, sztuczna krew musi przejść jeszcze wiele badań i testów.

Więcej: rp.pl