Japonia: na tym materiale nadrukują czujniki do monitorowania parametrów życia

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2017 09:20

Japońscy naukowcy stworzyli materiał o niezwykłych właściwościach fizycznych. Przewodzi on różne nadrukowane impulsy. Jego unikatową cechą jest to, że nie traci swoich "fizycznych" właściwości nawet wtedy, gdy jest pięciokrotnie rozciągany.

Japonia: na tym materiale nadrukują czujniki do monitorowania parametrów życia
Naukowcy pracują na tym, by elektronika monitorująca zdrowie stała się elementem ubioru. Fot. Archiwum

Jak pisze Rzeczpospolita, już wkrótce elektronika monitorująca zdrowie będzie mogła się stać elementem ubioru. Na tkaninach i miękkich tworzywach będzie można nadrukować specjalne czujniki, do monitorowania parametrów życia. Ten materiał zintegruje się z każdym obszarem życia.

Obecne dostępne materiały, nie nadają się do zastosowania, jako przekaźniki, ponieważ były one zbyt kruche. Nie wytrzymywały rozciągania i nadmiernych nacisków.

Tymczasem naukowcy z Graduate School of Engineering na Uniwersytecie w Tokio opracowali elastyczny przewodzący materiał zachowujący wysoką przewodność nawet wtedy, gdy jest pięciokrotnie rozciągany.

Nowy materiał, o konsystencji pasty, może być nadrukowany w postaci wzorów na tkaninach i powierzchniach gumowych, takich jak rozciągliwe okablowanie urządzeń zawierających czujniki.

Więcej: www.rp.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum