Jaka dieta po COVID-19? Odpowiedzi szukają naukowcy z PUM. Do badań potrzebują ozdrowieńców. Trwa nabór ochotników

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP10 czerwca 2021 07:49

Jaka dieta po COVID-19? Odpowiedzi szukają naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Do badań potrzebują jednak ozdrowieńców z zaburzeniami jelitowymi. Mogą się zgłaszać osoby z całej Polski

Jaka dieta po COVID-19? Odpowiedzi szukają naukowcy z PUM. Do badań potrzebują ozdrowieńców. Trwa nabór ochotników
Jaka dieta po COVID-19? Odpowiedzi szukają naukowcy z PUM/Fot. Shutterstock
  • Na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie trwają badania nad idealną dietą dla ozdrowieńców
  • Osoby, które przeszły ostre zakażenie COVID-19 mają niekiedy powikłania w postaci zaburzeń żołądkowych
  • Naukowcy proszę o pomoc osoby po przejściu koronawirusa, które odczuwają przykre dolegliwości

Szczecińscy badacze chcą sprawdzić, jaka dieta będzie najskuteczniejsza w przywracaniu prawidłowego działania flory bakteryjnej jelit.

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe po COVID-19

- Po przejściu ostrych fal pandemii wyłoniła się grupa pacjentów, którzy mają powikłania, m.in. zaburzenia żołądkowo-jelitowe. To skutek samego wirusa, ale także leczenia. Mikrobiota jelitowa (flora bakteryjna jelit), która jest integralną składową organizmu, po chorobie gorzej pracuje - powiedziała PAP biochemik i specjalistka z dziedziny żywienia człowieka prof. Ewa Stachowska, kierownik Zakładu Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Wyjaśniła, że pacjenci mają często objawy charakterystyczne dla zespołu jelita drażliwego: wzdęcia, bóle, biegunki.

- Chcielibyśmy opracować najlepszy sposób przywracania funkcji mikrobioty jelitowej, czyli pomóc pacjentom jak najszybciej rozstać się z takimi zaburzeniami - wskazała badaczka.

Jak będzie wyglądać badanie?

Naukowcy podzielą pacjentów na dwie grupy: jedna będzie stosować dietę śródziemnomorską, druga - dietę low FODMAP, wprowadzaną w zaburzeniach jelitowych. Obie diety będą miały zwiększoną zawartość białka - ma to pomóc w odbudowaniu odporności.

Diety zostaną wprowadzone na sześć tygodni. Pacjenci otrzymają wytyczne, będą telefonicznie rozmawiać z dietetykami, raz w tygodniu dietetyk sprawdzi objawy jelitowe przy pomocy specjalnych skali.

- Po sześciu tygodniach zamkniemy ten etap i wprowadzimy dietę docelową, opracowaną w formie książeczki - powiedziała prof. Stachowska.

Jak zaznaczyła, badanie nie będzie uciążliwe dla pacjentów ani ze względu na formę, ani samo przygotowanie posiłków. Obie diety, jak wskazała, będą oparte na produktach, które są "typowe, tanie i dostępne w Polsce", będą też antyzapalne, a więc bogate w składniki roślinne.

- Sprawdzimy, czy dieta low FODMAP, która redukuje fermentację, bóle, ale która jest też wybiórcza i trudniejsza, jest dla pacjentów pocovidowych rzeczywiście lepsza niż prostsza dieta śródziemnomorska. Jeśli okaże się, że przy obu dietach są podobne rezultaty, to znaczy, że nie ma potrzeby wprowadzania trudniejszej diety - wyjaśniła badaczka.

Do badania mogą zgłaszać się osoby z całej Polski, od 18. roku życia. Warunkiem jest udokumentowane przejście COVID-19 i udokumentowane problemy żołądkowo-jelitowe. Zakwalifikowanych zostanie ok. 300 osób.

Na stronie internetowej https://zywienie-covid.pl znajdują się szczegóły dotyczące projektu, tam też można zgłosić chęć udziału.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze