Jak zdalne lekcje wpływają na kondycję fizyczną i zdrowie dzieci? Pierwsze wyniki badań już wkrótce

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2020 14:17

"Licealista od nauczyciela wychowania fizycznego dostaje linki do filmów z treningami. Czy ćwiczy razem z nagraniem? Oczywiście, że nie" - mówi ojciec ucznia. Specjaliści z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi rozpoczynają właśnie badanie, jak pandemia wpływa na sprawność fizyczną dzieci w wieku szkolnym od 7 do 14 lat.

Jak zdalne lekcje wpływają na kondycję fizyczną i zdrowie dzieci? Pierwsze wyniki badań już wkrótce
Pierwsze wyniki badań mają być znane na początku 2021 r. Fot. Fotolia

Zespół z ICZMP będzie oceniał postawę ciała, przeprowadzał badanie stóp, testy fizjoterapeutyczne. Będzie też mierzył i ważył dzieci oraz sprawdzał sprawność fizyczną na podstawie ośmiu różnych umiejętności ruchowych. Pierwsze wyniki badań mają być znane na początku 2021 r.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", zdalne lekcje, m.in. wychowania fizycznego, powodują coraz większe ryzyko nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży oraz związane z tym inne problemy zdrowotne. GW zauważa, iż nauczyciele nie mogą ponoć kazać ćwiczyć dzieciom przed kamerkami, bo w przypadku kontuzji nie wiadomo, kto miałby ponosić odpowiedzialność.

"Na wychowaniu fizycznym uczniowie układają jadłospis albo rysują, jak mogłoby wyglądać dane ćwiczenie na sali gimnastycznej. Po lekcjach zdalnych na dwór nie wychodzą, z nudów sięgają po słodycze" - czytamy.

Adam Markiewicz, fizjoterapeuta z Kliniki Neurologii Rozwojowej i Epileptologii ICZMP wskazuje, że dzieci przychodzą teraz z problemami, których wcześniej nie było albo nie były tak bardzo nasilone, jak zaburzenia związane z otyłością, z koordynacją ruchową, ogólną sprawnością czy z dolegliwościami bólowymi, np. odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Przypomina, że wady postawy czy skolioza powstają bardzo szybko, nawet w pół roku.

Z kolei Aneta Gwozdowska, dietetyczka z ICZMP, podkreśla, że dzieci z nadwagą powinny spędzać minimum godzinę dziennie na aktywności fizycznej. Jej zdaniem gorszy stan uczniów pokazuje jedno - jak bardzo mamy niewyrobiony nawyk ruchu. Gdy był odgórnie narzucony w postaci wf., dzieci, ćwiczyły. Obecnie, gdy tego zabrakło, wielu uczniów nie widzi innego rozwiązania.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum