Jak smog wpływa na częstość zawałów? Badacze z SUM i UMB porównali dane z regionów

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia23 maja 2021 12:17

Naukowcy z SUM i UMB porównali dane dot. mieszkańców Katowic i Białegostoku, tj. osób żyjących na słynącym ze smogu Śląsku i w stolicy "zielonego" województwa podlaskiego.

Jak smog wpływa na częstość zawałów? Badacze z SUM i UMB porównali dane z regionów
Stężenia niebezpiecznych dla zdrowia pierwiastków w obu miejscach są przyczyną częstszego występowania zawałów Fot. Fotolia
  • To pierwsze i największe w Europie takie badanie dotyczące wpływu skażenia powietrza na częstość występowania zawałów
  • Smog zabija i na Śląsku, i w zielonym Białymstoku, ale to w Katowicach ostrych zespołów wieńcowych jest trzy razy więcej
  • Lekarze porównali dane statystyczne dotyczące jednej dekady (lata 2008 i 2017), a analizą objęto ponad 10 tys. pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi

Naukowcy z Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Kliniki Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach - Ochojcu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego porównali stan serca mieszkańców żyjących, w wydawałoby się w skrajnie odmiennych warunkach - w Białymstoku, stolicy „zielonego” województwa podlaskiego, i „słynącego” ze smogu Śląska.

Okazuje się jednak, że stężenia niebezpiecznych dla zdrowia pierwiastków w obu miejscach są przyczyną częstszego występowania zawałów, choć to Katowice są liderem jeśli chodzi o zanieczyszczenia powietrza i jego skutki dla zdrowia.

Jak wypadło porównanie?

 

Lekarze porównali dane statystyczne dotyczące jednej dekady (lata 2008 i 2017), a analizą objęto ponad 10 tys. pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi. Pod uwagę wzięto stężenia dobowe PM2,5, PM10, NO2, SO2 oraz CO2. Dane dotyczące zachorowań pochodziły z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Co ciekawe, porównując dni z przekroczonym limitem dziennym pyłów PM 2,5 to w stolicy Śląska odnotowano aż 45,2 proc. takich dni, natomiast w stolicy Podlasia 24,9 proc. Dni z przekroczonym PM 10 w Katowicach było 27,6 proc. natomiast w Białymstoku 9,1 proc. Podwyższone wartości dwutlenku siarki w Katowicach występowały co pięć dni.

- Wpływ zanieczyszczenia powietrza na częstość występowania zawałów zaobserwowano w obu obszarach, choć w Katowicach odnotowano aż trzykrotnie więcej zawałów niż w Białymstoku - wyjaśnia dr hab. n. med. Wojciech Wańha, kardiolog, uczestnik badań ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Groźne są zmiany stężenia zanieczyszczeń

- Ważnym wnioskiem z badań jest istotny wpływ zwiększenia częstości występowania zawałów w momentach niewielkich zmian stężeń zanieczyszczeń. Nawet nie mające teoretycznie znaczenia niewielkie wahania stężeń zanieczyszczeń mogą doprowadzić do zawału. Jest to m.in. związane z długotrwałym narażeniem na życie w toksycznym środowisku. Z czasem dochodzi do wzrostu zmian miażdżycowych - dodaje.

Oczywiście i w Białymstoku, i Katowicach smog stale, destrukcyjnie wpływa na destabilizację blaszki miażdżycowej.

Im wyższe stężenie pyłów, zwłaszcza PM2,5 tym więcej, bo aż o 12 proc. w Katowicach hospitalizacji z powodu ostrych zespołów wieńcowych. Natomiast nie odnotowano wpływu zanieczyszczenia powietrza na liczbę hospitalizacji z powodu tzw. zawału z uniesieniem odcinka ST, czyli pełnościennego, najgroźniejszego w skutkach, w obszarach nieprzemysłowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum