Izrael: wydrukowali w 3D pierwsze serce z naczyniami

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2019 11:05

Naukowcy z uniwersytetu w Tel Awiwie wydrukowali unaczynione serce na drukarce 3D. Narząd ten powstał z komórek własnych pacjenta i specyficznych dla niego materiałów biologicznych. Wyniki tej pracy pojawiły się w piśmie "Advanced Science".

Izrael: wydrukowali w 3D pierwsze serce z naczyniami
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Nie jest to pierwsze serce wydrukowane na drukarce 3D. Ważność tego dokonania polega jednak na tym, że poprzednie organy były pozbawione naczyń krwionośnych, to serce jest już unaczynione, co jest milowym krokiem naprzód w pozyskiwaniu narządów do transplantacji.

Do wydrukowania niemal gotowego do przeszczepu serca użyto komórek własnych pacjenta oraz tzw. bio-inków (ink - ang. atrament), specyficznych dla konkretnego pacjenta substancji złożonych z cukrów i białek, które można wykorzystać do druku skomplikowanych tkanek w technologii 3D - podaje Rzeczpospolita.

Wydrukowane serce rozmiarami pasujące do ciała królika. Uczeni zapewniają jednak, że nie jest problemem wydrukowanie większego narządu. Teraz jednak konieczne są badania, które doprowadzą do tego, że serce zacznie regularnie bić.

Na razie przed uczonymi faza badań polegająca na obserwacji pracy serca po wszczepieniu ich do organizmów zwierząt. Dopiero kolejnym etapem będą transplantacje tego organu ludziom. Naukowcy liczą, że za dziesięć lat procedury te będą wykonywane rutynowo.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum