Izrael: diody emitujące ultrafiolet mogą zabić niemal 100 proc. wirusów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2020 17:36

Izraelscy badacze pokazali, że z pomocą niedrogich, emitujących ultrafiolet diod można zabić 99,9 proc. wirusowych cząstek. Ich zdaniem w ten sposób można będzie dezynfekować powietrze, wodę i różne powierzchnie.

Izrael: diody emitujące ultrafiolet mogą zabić niemal 100 proc. wirusów
Czy taki sposób dezynfekcji odejdzie do lamusa? Fot. Shutterstock

Zespół z Uniwersytetu w Tel Awiwie sprawdził, jak promienie UV o różnej długości fali oddziałują na HCoV-OC43. To wirus spokrewniony z SARS-CoV2. Zdaniem naukowców, ultrafiolet będzie działał podobnie na drobnoustrój, który wywołał epidemię.

- Cały świat szuka skutecznego sposobu niszczenia koronawirusów. Problem polega na tym, że aby zdezynfekować autobus, pociąg, sportową halę, czy samolot z pomocą środków chemicznych, potrzeba do tego ludzi i czasu, aby wirusobójczy środek mógł zadziałać - zwraca uwagę prof. Hadas Mamane, autor pracy opublikowanej na łamach "Journal of Photochemistry and Photobiology B: Biology".

"Układy dezynfekujące oparte na żarówkach LED można tymczasem zainstalować na przykład w systemach wentylacyjnych, klimatyzacjach i sterylizować zasysane oraz wprowadzane do pomieszczeń powietrze" - dodaje ekspert. Metodę można też zastosować do dezynfekcji wody, czy różnych powierzchni.

Według uzyskanych wyników proponowana metoda nie będzie nastręczać wielu trudności, także jeśli chodzi o wprowadzenie na rynek.

- Odkryliśmy, że zabicie koronawirusa z pomocą świetlówek LED emitujących światło ultrafioletowe jest proste. Niszczyliśmy wirusy, używając tańszych i łatwiej dostępnych diod, które zużywają mniej energii i nie zawierają rtęci, jak zwykłe świetlówki. Nasze badania mają zastosowania komercyjne i niosą ważne skutki dla społeczeństwa, ponieważ wskazują na możliwość łatwego i bezpiecznego wykorzystania diod we wszystkich sferach życia - mówi prof. Mamane.

Poszukując optymalnej długości fali, badacze odkryli, że fale mierzące 285 nanometrów działają niemal równie skutecznie, jak 265-nanometrowe, które jednak powstają w droższych i trudniej dostępnych diodach. W czasie testów ultrafiolet niszczył 99,9 proc. wirusowych cząstek w ciągu zaledwie pół minuty.

To nie wszystko, w dalszych badaniach naukowcy chcą sprawdzić skuteczność metody na innych wirusach i na bakteriach. Przestrzegają jednak, że próby samodzielnej dezynfekcji z pomocą emitujących UV diod jest niebezpieczne. System musi być bowiem tak zaprojektowany, aby człowiek nie był wystawiony na działanie ultrafioletowego światła.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum