Internet pomaga w nauce, ale liczy się czas "pobytu" w sieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2014 19:21

Najlepsze wyniki uzyskują uczniowie, którzy korzystają z internetu od dwóch do czterech godzin dziennie; ci, którzy korzystają z sieci więcej lub mniej mają gorsze wyniki - wynika z międzynarodowego badania umiejętności 15-latków PISA.

Podczas każdego badania PISA badane są nie tylko umiejętności uczniów, ale także zbierane są różne informacje, m.in. na temat korzystania przez uczniów z nowoczesnych technologii komunikacyjno-informacyjnych.

- Dzięki temu możemy prześledzić np. zależność między korzystaniem z nowych technologii, a wynikami uzyskiwanymi przez uczniów. Jest ona bardzo ciekawa, potwierdza się w większości krajów, jest dosyć uniwersalna. Okazuje się, że najlepsze wyniki uzyskują uczniowie, którzy korzystają z internetu w sposób umiarkowany; gorzej wypadają ci, którzy korzystają z sieci rzadziej lub zdecydowanie więcej. Jest to niezależne do wykształcenia rodziców i ich zamożności - powiedział dr Michał Sitek z Instytutu Badań Edukacyjnych podczas wtorkowej konferencji.

Z badania wynika, że pozytywnie na umiejętności uczniów wpływa korzystanie z poczty elektronicznej, wykorzystywanie internetu do wyszukiwania informacji czy szukania wiadomości. Ściąganie muzyki z sieci czy granie w gry i spędzanie czasu na czatach nie ma negatywnego wpływu, gdy odbywa się od czasu do czasu. Ci, którzy robią to zbyt często, osiągali niższe wyniki w PISA. Zależność jest odwrotna, jeśli chodzi o korzystanie z poczty elektronicznej. Uczniowie, którzy korzystają z niej najczęściej (codziennie), mieli najwyższe umiejętności. 

Pod względem dostępu do internetu w domu polscy 15-latkowie nadgonili w ostatnich latach swoich rówieśników z innych krajów Europy. Podczas ostatniej edycji badania w 2012 r. dostęp do niego deklarowało 95 proc. polskich nastolatków (93 proc. na wsi, a 98 proc. w mieście), podczas gdy w 2000 r. taki dostęp miało 19 proc., w 2003 r. - 34 proc. , w 2006 r. - 51 proc., a w 2009 r. - 85 proc. 

Młodzi ludzie w Polsce pod względem korzystania z internetu za pośrednictwem urządzeń innych niż komputer, niewiele różnią się od rówieśników z innych krajów: 69 proc. używa w tym celu telefonów komórkowych, 36 proc. - konsol do gier, 13 proc. - tabletów, 17 proc. - czytników do książek. Nie różnią się też od uczniów z innych krajów, jeśli chodzi o czas spędzany w internecie. 27 proc. spędza tam od godziny do dwóch, 30 proc. - od dwóch godzin do czterech, od czterech godzin do sześciu - 14 proc. Pozostali są w sieci mniej niż godzinę lub powyżej sześciu. 

Badanie Programu Międzynarodowej Oceny Uczniów (PISA - Programme for International Student Assessment) prowadzone pod auspicjami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju  OECD to najważniejsze i największe badanie edukacyjne na świecie. Przeprowadzane jest cyklicznie co trzy lata począwszy od 2000 r. Celem badania jest sprawdzenie, czy 15-latkowe mają wiedzę i umiejętności, by radzić sobie w życiu. 

W każdej edycji badania PISA sprawdzane są trzy umiejętności 15-latków: czytanie i interpretacja, rozwiązywanie problemów matematycznych oraz rozumowanie w naukach przyrodniczych. W ostatniej edycji, zrealizowanej w 2012 r., uczestniczyło 65 krajów i regionów świata. Polscy uczniowie znaleźli się w niej w czołówce krajów Unii Europejskiej we wszystkich trzech badanych dziedzinach. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum