Intensywne ćwiczenia mogą spowodować korzystne zmiany w mikrobiomie jelit

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2019 16:32

Poziom wydolności krążeniowo-oddechowej, czyli zdolności do sprawnego transportowania tlenu do tkanek, jest lepszym wskaźnikiem różnorodności mikrobiomu jelitowego niż odsetek tłuszczu w składzie ciała czy ogólna aktywność fizyczna - informują naukowcy na łamach pisma "Experimental Physiology".

Intensywne ćwiczenia mogą spowodować korzystne zmiany w mikrobiomie jelit
Fot. archiwum

Różnorodność populacji bakterii zasiedlających nasze jelita jest kluczowa dla zdrowia. Wyniki tych badań sugerują, że wykonywanie ćwiczeń o wystarczająco wysokim poziomie intensywności, poprawiające wydolność krążeniowo-oddechową, mogą spowodować korzystne zmiany w mikrobiomie jelit - piszą naukowcy z Indiana University.

Dotychczas wiadomo było, że lepszej wydolności krążeniowo-oddechowej często towarzyszy większa różnorodność mikrobiomu jelitowego, jednak nie było jasne, czy jest to wynikiem mniejszego poziomu tłuszczu w organizmie czy też większego poziomu codziennej aktywności fizycznej.

Badania przeprowadzone zostały w grupie 37 kobiet, które miały zdiagnozowanego raka piersi i u których zakończono leczenie co najmniej rok przed rozpoczęciem badań (nie nastąpiły przerzuty).

Terapia przeciwnowotworowa powoduje w organizmie zmiany pogarszające funkcjonowanie układu krążenia i zdrowie metaboliczne. Towarzyszy jej zwiększenie poziomu tłuszczu oraz znaczne obniżenie wydolności krążeniowo-oddechowej.

Uczestniczki przeszły testy sprawdzające ich maksymalną wydolność krążeniowo-oddechową i całkowite wydatkowanie energii, a poziom różnorodności mikrobiomu jelitowego oceniano na podstawie próbek kału.

Po przeanalizowaniu wyników naukowcy stwierdzili, że, niezależnie od poziomu tłuszczu, u kobiet o większej wydolności krążeniowo-oddechowej występowała większa różnorodność i równowaga populacji bakterii w jelitach w porównaniu z mniej wydolnymi uczestniczkami.

- Obecnie usiłujemy zrozumieć, w jaki sposób zmiana intensywności ćwiczeń może wpływać na różnorodność mikrobiomu jelitowego w warunkach kontrolowanej diety - mówi autor analizy Stephen Carter. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum