Innowacje w ochronie zdrowia: "kiedyś głównie kupowaliśmy, teraz mamy szansę sprzedawać"

Autor: Paweł Wernicki - PAP/Rynek Zdrowia • • 29 września 2017 09:28

O trójwymiarowym drukowaniu komórkami macierzystymi, leczeniu chorób autoimmunologicznych, wczesnym wykrywaniu zaburzeń rytmu serca mówili uczestnicy konferencji, która w czwartek (28 września) odbyła się w Warszawie. Jak mówiono, innowacje w ochronie zdrowia, to zysk dla pacjenta.

Innowacje w ochronie zdrowia: "kiedyś głównie kupowaliśmy, teraz mamy szansę sprzedawać"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podczas międzynarodowej konferencji "Innowacje w Ochronie Zdrowia" prof. Piotr Trzonkowski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawił badania nad limfocytami T-regulatorowymi - populacją limfocytów odpowiedzialnych za tolerancję immunologiczną. Dzięki namnożeniu tych otrzymanych z krwi pacjenta komórek można otrzymać leki stosowane w chorobach autoimmunologicznych, na przykład cukrzycy i stwardnieniu rozsianym.

Dr hab. Sylwia Rodziewicz-Motowidło z Uniwersytetu Gdańskiego omówiła wyniki badań nad gojeniem ran oraz skutkami uszkodzenia układu nerwowego. Zespół naukowców z Gdańska pracuje nad substancjami - materiałami na "rusztowania" (tzw. skafoldy) stosowane do odtwarzania tanek. Naukowcom z Gdańska udało się otrzymać szczególnego rodzaju materiał - białko, które nie tylko jest nośnikiem określonych substancji czynnych, ale i samo wykazuje aktywność. Dzięki temu ułatwia regenerację tkanek.

Prof. Zbigniew Kalarus ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zaprezentował kamizelkę, która pozwala na rejestrowanie zaburzeń rytmu serca i wczesne wykrywanie migotania przedsionków. Dzięki badaniom profilaktycznym można będzie zmniejszyć na przykład ryzyko udaru niedokrwiennego - groźnej komplikacji, jaką mogą powodować zakrzepy powstające w migoczących przedsionkach.

- Myślę, że wydarzyło się coś bardzo ważnego - powiedział prof. Bolesław Samoliński, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Chodzi o inwestycje państwa w rozwój innowacyjności w obszarze ochrony zdrowia m.in. program StrategMed, realizowany w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju - mówił prof. Samoliński.

W jego ramach inwestuje się w badania naukowe i ich wdrożenie. - W przyszłości dadzą one zapewne innowacyjne rozwiązania, które będą obecne nie tylko na naszym krajowym rynku, ale także na rynkach zagranicznych - powiedział Samoliński.

- Kiedyś głównie kupowaliśmy, teraz mamy szansę sprzedawać - mówił profesor o rozwiązaniach stosowanych w medycynie. - Co więcej, niektóre nasze rozwiązania technologiczne będą kilkakrotnie tańsze niż zagraniczne. Nawet, jeśli nie dokonują rewolucji w medycynie, niewątpliwie dokonują rewolucji w dostępności. Ścigamy się z najlepszymi technologiami na świecie, centrami badawczymi USA i Europy. Uczymy się bardzo dużo. W Polsce pojawiły się gigantyczne pieniądze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, czyli od płatnika publicznego, które pobudzają tworzenie zespołów wielodyscyplinarnych - tłumaczył Samoliński.

- Rozwiązaniem systemowym ma być platforma P1, dzięki której można będzie robić analizy dotyczące tego z jakimi chorobami mamy w Polsce do czynienia - przyznał prof. Samoliński. - Przykładem jak to zrobić może być Katalonia, gdzie podobny system z powodzeniem wdrożono. Hiszpania jest w europejskiej czołówce systemowych rozwiązań innowacyjnych - powiedział.

Katalońskie osiągniecia dotyczące Wspólnej Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, Osobistej Dokumentacji Medycznej, e-recept czy e-konsultacji zaprezentował Tino Marti - konsultant katalońskiego ministra zdrowia.

- Stworzenie platformy P1 da nam ogromny zysk, nie tylko dlatego, że nie trzeba będzie powtarzać niektórych badań. Można będzie także optymalizować inwestycje systemowe dzięki dobrej epidemiologii. Będziemy wiedzieli, gdzie potrzebne są inwestycje, co się opłaca - i to nie tylko finansowo - zaznaczył prof. Samoliński.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze