Indie: autonomiczny robot podpowie uczniom, jak myć ręce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2020 09:28

Szkoła podstawowa w Indiach jako pierwsza przetestowała robota Pepe, który namawia dzieci, żeby częściej i dłużej myły ręce. Ma to pomóc w poprawie higieny i zapobiec tzw. chorobom brudnych rąk - donosi BBC.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Robot Pepe powstał w ramach wspólnego projektu naukowców z uniwersytetów w Indiach i Szkocji. Pepe jest tzw. robotem społecznym czy inaczej: autonomicznym, czyli komunikującym się i współdziałającym z ludźmi. Wyglądem przypomina wielką zieloną dłoń z oczami i ruszającymi się ustami. Zachęca dzieci do mycia rąk, udziela też porad odnośnie higieny, przygotowanych przez Światową Organizację Zdrowia.

Jak informuje BBC, Pepe został właśnie przetestowany w wiejskiej szkole podstawowej w stanie Kerala w Indiach.

- Ta społeczność wcześniej nie miała kontaktu z robotami tego typu, więc nasze badania są na pewno unikalne - powiedział w nagraniu promującym projekt jeden z jego autorów Amol Dwshmukh z Uniwersytetu w Glasgow.

Badacze mówią, że dzięki obecności Pepe, czas mycia rąk przez dzieci wydłużył się o 40 proc. Twórcy robota uważają, że do jego sukcesu w znacznej mierze przyczynił się fakt, że jego rysy przypominały ludzkie.

- Najważniejsze są oczy, bo ludzie zmieniają swoje zachowanie wiedząc, że są obserwowani. Robot może też ruszać ustami i wyrażać zadowolenie, kiedy widzi, że dzieci porządnie myją ręce - tłumaczy Amol Dwshmukh.

Jak poinformowali naukowcy, pozytywny wpływ robota utrzymał się jeszcze sześć dni po tym jak Pepe został zabrany ze szkoły. Teraz badacze planują przeprowadzić kilkumiesięczny pilotaż z udziałem Pepe w innych szkołach.

Naukowcy mają nadzieję, że projekt pomoże w poprawie higieny u uczniów. Szacuje się, że rocznie z powodu tzw. chorób brudnych rąk umiera około pół miliona dzieci na całym świecie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum