×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Implanty, egzoszkielety - sparaliżowani pacjenci zaczynają chodzić?

Autor: MS,WP, Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia17 lutego 2016 11:55

W 2017 roku rozpoczną się testy bionicznego kręgosłupa. Wystarczy pomyśleć, aby zacząć chodzić - reklamują wynalazek konstruktorzy. Tymczasem naukowcy z Berkeley już dziś zapowiadają masową produkcję egzogennych szkieletów, które także usprawniają życie sparaliżowanym.

Implanty, egzoszkielety - sparaliżowani pacjenci zaczynają chodzić?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt bionicznego kręgosłupa, przy którym pracuje 39 osób, nadzoruje profesor Terence O'Brien ze szpitala w Royal Melbourne. Trzy pierwsze osoby, które zdecydowały się go testować to pacjenci Austin Health's Victorian Spinal Cord Unit - pisze Wirtualna Polska.

Bioniczny kregosłup to „urządzenie" wielkości spinacza do papieru, które instaluje się w mózgu pacjenta. Tam, przy pomocy 12 elektrod, bioniczny kręgosłup odczytuje elektryczne informacje z neuronów kory ruchowej. Informacje te przesyłane są do nadajnika, umieszczonego pod skórą pacjenta, na klatce piersiowej, a stamtąd bezprzewodowo do egzoszkieletu lub wózka inwalidzkiego. Nowością tego urządzenia jest fakt, że teraz chory aby wykonać ruch będzie musiał tylko pomyśleć.

Dziś na rynku dla osób sparaliżowanych oprócz wózków inwalidzkich dostępne są też wspomniane egzoszkielety. Najtańszy taki model zaprezentowali ostatnio inżynierowie z firmy SuitX w Berkeley w USA, która została założona przez pracowników Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley - podaje Rzeczpospolita.

Nowe urządzenie o nazwie Phoenix, wspomagające chodzenie kosztuje 40 tys. dolarów. To wciąż drogo, ale dotychczas tego rodzaju egzoszkielety były dwa razy droższe. Naukowcy zapowiadają obniżenie jego ceny do kilku tysięcy dolarów. Jeśli się to uda, wózki inwalidzkie zostaną wyparte z rynku, a ich miejsce zajmą egzoszkielety.

Egzoszkielet Phoenix składa się z ortez, czyli protez ortopedycznych, jakie zakłada się przy złamaniach zamiast gipsu. Do nich przyczepione są silniczki wprawiające poszczególne elementy w ruch. Pacjent chodzi, naciskając guziki ukryte w rączkach kul.

Nowy wynalazek uczonych z Melbourne (bioniczny kręgosłup) jeśli się sprawdzi, będzie mógł pokierować takim egzoszkieletem za pomocą myśli. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze