Implant mózgowy pomocny niewidomym. Umożliwia on dostrzeganie nowych kształtów

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP25 października 2021 06:30

Badacze z Hiszpanii oraz Holandii opracowali specjalny implant mózgowy. Umożliwia on osobom niewidomym dostrzeganie nowych kształtów. Takie rozwiązanie zostało po raz pierwszy zastosowane u człowieka.

Implant mózgowy pomocny niewidomym. Umożliwia on dostrzeganie nowych kształtów
Niewidomej pacjentce wszczepiono implant mózgu. Fot. Shutterstock
  • Opracowanie i badania nad implantem powstały w hiszpańskiej uczelni Miguela Hernandeza i Instytutu Neuronauki z Holandii
  • Po raz pierwszy implant mózgowy został wszczepiony pacjentce z Hiszpanii Bernardecie Gómez
  • Po operacji pacjentka mogła rozpoznać różne wzory i litery. Jednak po odłączeniu od urządzenia wzrok kobiety ponownie zaniknął

Wszczepienie implantu mózgowego

Przełomowe badania są efektem pracy naukowców z hiszpańskiego uniwersytetu Miguela Hernándeza oraz holenderskiego Instytutu Neuronauki.

Jak informuje instytut na swojej stronie internetowej, pierwszej pacjentce, którą była Hiszpanka Bernardeta Gómez, wszczepiono do mózgu implant składający się z 96 elektrod.

Kobieta jest niewidoma od 16 lat. Po operacji wczepienia implantu nie wystąpiły żadne komplikacje, zaś naukowcy stwierdzili, że implant nie zaszkodził ani nie wpłynął negatywnie na funkcjonowanie mózgu.

Samo urządzenie umożliwiło niewidomej ponowne rozpoznanie różnych wzorów i liter. Pacjentka była nawet w stanie zagrać w prostą komputerową grę Pacman.

- Po odłączeniu od urządzenia wzrok kobiety znów całkowicie zaniknął - czytamy w komunikacie.

Czytaj: Bułgaria. Kolejki przed punktami szczepień. Paszport covidowy wymagany m.in. przy wejściu do restauracji

Badania kamieniem milowym w nauce

- Od pewnego czasu współpracujemy z hiszpańskim uniwersytetem - informuje prof. Pieter Roelfsema, szef Holenderskiego Instytutu Mózgu.

Profesor wskazuje, że wcześniejsze badania, prowadzone ma małpach, przynosiły obiecujące rezultaty, jednak dopiero doświadczenie z Gómez można uznać za przełomowe. "Ta praca jest kamieniem milowym w rozwoju nowych technologii, które mogą kompletnie zrewolucjonizować leczenie ślepoty" - twierdzi Roelfsema.

Zdaniem holenderskiego naukowca w ciągu dziesięciu lat możliwe będzie prowadzenie na rynek implantu, który przywróci wzrok osobom niewidomym.

Czytaj: Nowoczesne leczenie SM pozwala na normalne życie. Oto przykład

25 października Rada Przejrzystości przy AOTMiT. W porządku obrad kilka ważnych opinii

Kod choroby jest na zwolnieniu lekarskim. Co na L4 widzi pracodawca?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum